Erdoğan ve Aksu hakkında önerge

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

CHP, Hrant Dink suikastıyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu hakkında soruşturma önergesi verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısı sırasında açıklama yapan CHP lideri, yaşanan olayların Türkiye'nin bir emniyet ve güvenlik krizine doğru sürüklendiğini gösterdiğini belirtti.

Hrant Dink cinayetinin 11 ay önce emniyete ihbar edildiğini vurgulayan Baykal, bu ihbarın yazılı ve sözlü olarak bir kaç kez yapıldığını ancak hiçbir soruşturma yapılmadığını, gözaltı olmadığını ve tedbir alınmadığını vurguladı.

Bu tavrın normal bir emniyetçi refleksinin bile dışında olduğunu belirten CHP lideri Baykal, "Bunun böyle olması ancak bunun böyle oldurtulmasına bağlıdır. Seyirci kalanlar yani yalnız bürokratik sorumluları değil siyasi sorumluları da ortaya çıkarılmalıdır" dedi.

Baykal, Çetin Emeç cinayetinden Danıştay saldırısı da dahil olmak üzere Hrant Dink cinayetine kadar pek çok faili meçhul cinayete dikkat çekerek hepsinin Abdülkadir Aksu'nun İçişleri Bakanlığı döneminde gerçekleşmiş olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious