Erdoğan ve Saakaşvili'den ortak mesaj!

Erdoğan ve Saakaşvili'den ortak mesaj!.10416
  • Giriş : 14.08.2008 / 14:33:00
  • Güncelleme : 14.08.2008 / 14:52:21

Erdoğan, Saakaşvili ile görüştü. İki lider görüşme sonrası ortak bir açıklama yaparak barışın tesisi için çağrı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili ile Tiflis'te görüştü. Saakaşvili, Türkiye'den Gori'nin yeniden inşaası için destek istediklerini söyledi, kriz dönemindeki desteğinden dolayı teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi:

"Süreci hassasiyetle takip ediyoruz. Gürcistan'ın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Gürcistan Güney Kafkasya'da stratecik bir ülke. Barış konusunda Türkiye olarak elimizden gelen her türlü mücadeleyi vermeye kararlıyız. Türk Kızılay'ı bölgeye insani yardım desteğine başlamıştır. Türk Kızılay'ı bugün Gürcistan'a 160 ton gıda getiriyor.
Bölgede barış ve istikrar için önemine inandığım bir platform kurulması düşüncem var. Bunu Rus ve Gürci mestektaşlarımla da paylaştım. İki taraftan olumlu cevaplar aldım İstikrar paktı projesine Gürcistan'ı da davet ettik. Bölgede ortak bir refah istikrar tesis edilmeden bölge huzura kavuşamaz. Bölgede huzurun anahtarının bu olduğunu düşünüyoruz. Kafkas ekonomik ve işbirliği platformu da bununla ilgilidir."

BTC'nin güvenliği ile ilgili neler yapılabileceğini değerlendireceğiz. Önümüzdeki hafta Azerbaycan ziyaretim olacak. Sayın İlham Aliyev'le de bu konuyu görüşeceğim.

Gori'de ev ve hastanelerin inşası için Gürcistan'a destek vereceğiz.

Saakaşvili, "Eğer amaç bölgeye barış getirmekse boru hatlarına saldırının gerçek amacı sorgulanmalıdır." dedi.

HABER 7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*