Erdoğan: Yabancı doktor uygulaması gerekli

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Erdoğan, yabancı doktorlarla ilgili tasarının neden geri çekildiğini bilmediğini belirterek, ’’Ben bu uygulamanın olması gerektiğine inanıyorum’’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Azerbaycan gezisi öncesi gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Tasarının geri çekilişi sırasında Ankara’da bulunmadığını belirten Erdoğan, "Hangi gerekçeyle neden geri çektiklerini bilemiyorum. Ama ben bunun olmasının gerektiğine inanıyorum, bunu savunuyorum" diye konuştu.

Erdoğan, gazetecilerin, "açıklamalarınızdan konu yeniden gündeme gelebilir diye anlaşılıyor’’ sözleri üzerine de ’’Onun için Sağlık Bakanı ve Grup Başkanvekili ile görüşmem lazım’’ dedi.

Hükümetin ’ısrarla’ savunduğu, ancak Cumhurbaşakanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği yabancı doktora Türkiye’de çalışma olanağı sağlayan yasa, sürpriz bir kararla, geri çekildi.

Yasa, dün, Meclis Sağlık Komisyonu’nda bir kez daha ele alındı. Hükümetten gelen ses Sezer’in veto ettiği düzenlemenin değiştirilmeden yeniden Köşk’e gönderileceğinin işaretiydi.

Ama öyle olmadı. Açıklamalardan 24 saat sonra Meclis Sağlık Komisyonu’nda Başkan Cevdet Erdöl, "Cumhurbaşkanı, öyle güzel gerekçeler yazdı ki, ikna olduk" dedi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar da, Erdöl’e katıldığını söyledi.

Bunun üzerine, yabancı doktorların, Türkiye’de çalışmasına imkan veren madde, yasadan çıkarıldı.


Bakanlık: "Projeden vazgeçmedik"

Haber, televizyonlarda, "Hükümet, yabancı doktor projesinden vazgeçti" başlığıyla yer alınca, Sağlık Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlık, projeden "vazgeçilmediğini" duyurdu.

Ancak bu çekilme, vazgeçme anlamına gelmiyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Erteledik" dedi.

Bakan Akdağ, "Özellikle yeniden görüşülmek üzere iade edilen maddelerin bilahare görüşülüp değerlendirilmesine karar vermiş durumdayız. Kanunda dönüşüm programımızla ilgili olarak pratik olarak çok önemli maddeler vardı. Bunların gecikmesini istemiyoruz. Dolayısıyla kanunun iade edilen maddeler dışında yürürlüğe biran önce girmesini istiyoruz. Bu nedenle iade edilen maddelerin görüşülmesini, değerlendirilmesini ertelemiş bulunuyoruz" dedi.

Akdağ, Türkiye’deki hekim sayısının artırılması, bu arada yabancı uyruklu hekimlerin de Türkiye’de çalıştırılması ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın görüşünde herhangi bir değişiklik olmadığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Sezer, veto gerekçesinde Türk doktorların henüz istihdam sorunu çözülmemişken yabancı doktorların Türkiye’de çalışmasının uygun olmayacağını vurgulamıştı.

Sezer, "Ülkemizin yöresel ve çalışma koşulları ile ekonomik durumu gözönüne alındığında Türkiye’ye nitelikli yabancı doktor gelmeyeceği bir gerçektir,sağlık kalitesi düşecektir" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious