Erdoğan yarın Anayasa Mahkemesi'nde

Erdoğan yarın Anayasa Mahkemesi'nde.12953
  • Giriş : 24.04.2008 / 21:37:00

Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşunun 46. yıldönümü nedeniyle yarın Yüce Mahkeme’de bir tören düzenleniyor. Törenlere Başbakan Erdoğan da katılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Törene, hakkında siyasi yasak talebiyle dava açılan Cumhurbaşkanı Gül ile partisi hakkında kapatma davası açılan ve kendisi hakkında da siyasi yasak istenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılıyor. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile Anayasa Mahkemesi’nin asil ve yedek üyelerinin tam kadro katılacağı tören, yüksek yargı başkan ve üyelerini de bir araya getirecek. Törene, AKP hakkında kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın katılıp katılmayacağı henüz bilinmiyor.

Başbakan Erdoğan partisi hakkında kapatma davası açılmasından bu yana ilk kez yüksek yargı organlarının başkan ve üyeleriyle bir araya gelmiş olacak. Böylece Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan'ın katılacağı yarınki tören, ilginç bir kare olarak gündeme ve siyasi tarihe yansımış olacak.

Bu arada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da törende bir açılış konuşması yapacak. Tüm dikkatleri üzerinde toplayacak olan Kılıç’ın yapacağı konuşmada ise yargı bağımsızlığına ağırlıklı olarak değineceği tahmin ediliyor.

Bu arada, yarın Anayasa Mahkemesi'nin 46. kuruluş yıldönümün nedeniyle yapılması planlanan "Yeni Anayasa Arayışı ve Yargının Konumu" konulu panelin, siyasi parti temsilcilerinin katılacağı 4. oturumu da CHP'nin üye vermemesi sonucu iptal edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious