Erdoğan: Yeni anayasa bir fırsattır

Erdoğan: Yeni anayasa bir fırsattır.63327
  • Giriş : 02.10.2007 / 14:36:00

Başbakan Erdoğan AK Parti Grubu'nda yeni anayasa çalışmaları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anayasa değişikliğini gerekli bir revizyon olarak görmek gerektiğinin altını çizen Başbakan, "Türkiye Cumhuriyeti temel niteliklerini koruyacaktır. Sivil ve demokratik anayasa milli iradenin kabulü ile olur. Amaç, tüm toplumsal kesimlerin içine sindireceği bir anayasaya ulaşmaktır" dedi.

Mevcut Anayasa'nın iç bütünlüğünü kaybettiğine dikkat çeken Erdoğan, "Uzlaşma yüzde 100'ün 'evet' demesi midir? Bunu söyleyenler kendi kurumlarında bunu yapabiliyorlar mı? Bunu söyleyenler önce kendi çatısı altında bulunduğu topluluğu birleştirsinler. Konsensüs 'kısmi azami'nin üzerinde anlaşma sağladığıdır" diye konuştu.

"Hareket noktamız eleştirileri nazara alarak bir metin yapmak" diyen Erdoğan, "Biz ipe un sermek istemiyoruz. İç tutarlılığı olan bir anayasayı hak ediyoruz. Önce tartışmalar yapılsın, bunların sonunda herkes kanaatini ortaya koysun. Taslak tamamlanınca her kesimden görüş alacağız. Mesele önyargılardan uzak aşırı, yüksek derecede konsensüsün sağlanması. Yapılması gereken budur. Onay mercii halk olsun" dedi.

Erdoğan taslak ile ilgili basında yalan yanlış haberler çıktığına da değinerek, "Anayasalar siyasi metinlerdir. Bunu bir kenara koyamayız. Gazetelerde yazılan metinler bizim hazırladığımız taslakta yok. Sağır duymaz uydurur. Öyle aşırılıklar yazılmış ki, taslağa bakınca bunların olmadığını göreceksiniz" ifadesini kullandı.

Başbakan son olarak, "Biz AKP'ye değil, Türk milletine anayasa yapıyoruz. Her türlü eleştiriye de, katkıya da açığız" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyleydi:

Anayasa çalışmasını gerekli bir vizyon olarak gerekir. Hedef toplumsal kesimlerin içine sindireceği yeni bir anayasaya ulaşmaktır. Uzlaşma yüzde yüzün uzlaşması mı demektir. Bunu söyleyenler kendi çatıları altında bunu sağlayabiliyorlar mı? Uzlaşma isteyenler önce kendi çatıları altında biraraya gelsinler. 82 anayasasındaki pek çok madde değişmiş adeta yamalı bir bohçaya dönmüş, toplumun ihtiyaçlarını karşılayamaz haline gelmiştir. Hareket noktamız eleştirileri nazara alarak metin yapmaktır. Bu konuda toplumun büyük bir kısmının görüşlerini değerlendireceğiz. Biz Meclis Başkanlığı'na bir teklif götüreceğiz. Nihai kararı ise milletimiz verecektir. Mesele önyargı ve önkabullerden uzak olmaktır. Yapılması gereken büyük bir konsersüs oluşturmak. Onay mercii ise halkımızdır. Bu anayasauyı onylayan halk olsun istiyoruz. Bu konuda da çok vakit kaybedilsin istemiyoruz. Amacımız bir an önce neticeye ulaşmak. Neticeye varmak için önce tartışmalar yapılsın istiyoruz.

Altı tane bilim adamına bu çalışmayı yaptırdık. Kendilerine teşekkür ediyorum. Anayasaların siyasi metinler olduğunu bir kenara koyamayız. Buradaki arkadaşlarımızı sokaktan toplayıp getirmedik.

Gazetelerde yazılanlar bizim elimizdeki metinlerde yeri yok. Sağır duymaz uydurur. Bizden önce de pek çok kurum ve kuruluş anayasa çalışması yapmıştır. Biz bu anayasa çalışmalarından da istifade ettik.

Büyük uzlaşma dediğim ortak hedef etrafında kenetlenmemiz için bir fırsattır. Biz AK Parti için anayasa yapmıyoruz, milletimiz için yapıyoruz. Biz iki seçim beyannamemizde de bu eksikliği vurgulamıştık. Yeni anayasa Türkiye'nin anayasası olacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious