Erdoğan yeniden yollara düşüyor

Erdoğan yeniden yollara düşüyor.63327
  • Giriş : 16.09.2007 / 08:54:00

Erdoğan, yurtdışı gezi programları için yine seyahatlere çıkacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'ın yurtdışı gezi programları şekillenmeye başladı. Erdoğan, seçimler nedeniyle uzun süre ara verdiği yurtdışı gezilerine 21 Eylül'de ABD gezisiyle başladıktan sonra bayramdan hemen önce de İngiltere'ye gidecek. Erdoğan, Ekim ayı sonunda ise Romanya ve Çek Cumhuriyeti'ne gidecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde yapacağı yurt dışı gezileri belirlenmeye başladı. Nisan ayında başlayan Cumhurbaşkanlığı seçim süreci, 22 Temmuz genel seçimleri, kabinenin oluşturulması gibi nedenlerden dolayı uzun süredir yurtdışına çıkamayan Başbakan Erdoğan, 21-29 Eylül tarihleri arasında çıkacağı ABD gezisinden sonra gideceği ülkeler de belli oldu. ABD'de BM'nin toplantısına katılacak ve ikili temaslarda bulunacak olan Başbakan Erdoğan'ın ikinci durağı ise İngiltere olacak. Tony Blair'in başbakanlık görevinden ayrılmasından sonra oluşturulan kabinede Başbakanlık görevini üstlenen Gordon Brown ile ilk kez biraraya gelecek olan Başbakan Erdoğan, bir anlamda “hayırlı olsun” ziyaretinde bulunacak. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı David Miliband'ın Başbakan Brown'un resmi davetini iletmesiyle birlikte Erdoğan'ın İngiltere'ye gideceği tarih 10 Ekim olarak belirlendi. Ramazan Bayramı'ndan hemen önce yapılacak olan bu gezi 12 Ekim'e kadar sürecek. İngiltere'nin Türkiye'ye AB konusunda verdiği destek açısından büyük önem taşıyan bu gezi, ayrıca Başbakan Erdoğan'ın Brown ile iyi ikili ilişkiler geliştirmesi açısından da ayrı bir değere sahip bulunuyor.

ABD VE İNGİLTERE

ABD ve İngiltere gibi iki önemli ülkeye yapılacak olan ziyaretin ardından Başbakan Erdoğan, Romanya gezisini gerçekleştiricek. Aslında geçtiğimiz yıl yapılması planlanan gezi, Erdoğan'ın bu ülkeye gideceği günlerde Romanya'da hükümetin istifa etmesi ve başbakanın görevden ayrılması nedeniyle yapılamamıştı. Ekim ayı sonunda ya da Kasım ayının ilk günlerinde planlanan bu gezinin ardından Başbakan Erdoğan, Çek Cumhuriyeti'ne giderek bu ülkede ikili temaslarda bulunacak.

Erdoğan, hafta sonu başlayacak olan ABD gezisiyle birlikte yaklaşık 6 ay sonra yurtdışına gitmiş olacak. Erdoğan, yaklaşık 5 yıllık başbakanlığı döneminde 170'e yakın yurtdışı gezisi yaparak Türkiye'nin dünya ile entegrasyonu ve tanıtımı için çaba harcamıştı.

Anayasa'nın onay makamı halk olacak

Başbakan Erdoğan yeni anayasa için eleştirileri alacaklarını belirtti “Sonunda halk onayına sunacağız” dedi.Denizli'de salı gününden bu yana tatil yapan Başbakan Erdoğan, Anayasa tartışmalarına değindi. Erdoğan, “Anayasanın onay makamı halk olacak” dedi. Erdoğan, sivil anayasa konusunda şunları söyledi: “Ön taslak hazırlandı. Tasarıyı başta siyasi partiler olmak üzere Türkiye'deki tüm sivil toplum kuruluşlarına göndereceğiz. Konuyla ilgili sempozyum, panel yapacağız. İnternet sitemizde tasarının metnini yayınlayacağız. Siteden eleştiri ve ilaveleri alacağız. Daha sonra tasarıyı Meclis'e komisyonlara göndereceğiz. Kanunlaştırarak referandumla halkın onayına sunacağız. Onay makamı halk olacak. Halkın beklentilerine cevap verecek bir anayasa hazırlıyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious