Erdoğan yumuşak sert konuştu

Erdoğan yumuşak sert konuştu.11598
  • Giriş : 01.04.2008 / 12:06:00
  • Güncelleme : 01.04.2008 / 14:30:06

Başbakan Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan AK Parti gurup toplantısında milletvekillerine gündemle ilgili konularda değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan konuşmasında,"Kimsenin bu millete bedel ödetmeye hakkı yoktur. Kimsenin Türkiye'nin kazanımlarını boşa çıkarma hakkı yoktur, olamaz. Kimse Türkiye'nin kazanımlarına gölge edemez. Türkiye'nin gündemini kim çarpıtmaya kalkarsa kalksın bizim gündemimiz ekonomi. Biz ülkemizi küresel oyuncu yapma derdindeyiz." dedi.

Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü; "Devletin ve milletin bekası bir birinden ayrı olamaz. Milletin çıkarlarından ayrı bir devlet çıkarı olamaz. Biz AK Parti olarak demokratik siyaseti savunmaya devam edeceğiz. Şimdi bir mahkeme sürecindeyiz. Biz hiçbir zaman kişisel mesele üzerinde durmadık. Bu dava asla şahsi bir dava değildir, milletin geleceği meselesidir. Bizim meselemiz Türkiye meselesidir. Bu milletimizin geleceğini düşünme sorunudur. Üzerimize düşeni yerine getirme gayretinde olacağız. Milletimizden isteğimiz korku tacirlerine fırsat vermesin. Bu sürecin sonunda kazanan demokrasi olsun, millet olsun. Kazan Türkiye olsun, kaybeden biz olalım. Bu süreçte hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalacağız. Milletimizin hukukunu, iradesini savunmaya devam edeceğiz. Umuyoruz demokrasimiz ve hukukumuz bu süreçten güçlenerek çıkar."

Erdoğan, "EXPO 2015'in İzmir'e verilmemesine çok üzüldüm. Bu süreçten azımsanmaması gereken kazanımlar elde ettik. İzmir'e destek veren tüm ülkelere teşekkür ediyoruz. Milano'ya da başarılar diliyoruz. Yatırımlarımız daha güçlü şekilde devam ettireceğiz.

Dün itibari ile 2007 yılı büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi büyüme ile tam 24 çeyrek üst üste büyüme sağladı. Bu seviyede bir sürekliliği hiç yaşamadık. Türkiye'nin ilk kez yaşadığı bir süreçtir. Bazı gelişmeler kısmen engellese de büyüme devam etti. Son 20-30 yılın büyüme rakamları son 5 yılın rakamları ile kıyaslayın. Son 5 yılın ortalama büyüme hızı 6.9. Türkiye ekonomisini büyüttük. Türkiye'nin itibarını yükselttik. Bu büyüme ekonomik olumsuzluklara siyasi olumsuzluklara küresel olumsuzluklara rağmen elde edildi. Türk ekonomisinin ne kadar dayanıklı sağlam olduğunun göstergesidir.

Kimsenin bu millete bedel ödetmeye hakkı yoktur. Olamaz. Kimsenin bu başarılarını gölgelemeye hakkı yoktur. Türkiye ekonomisi ile geleceğe emin adımlarla ilerliyor, ilerlemeye devam edecek.

Türkiye'nin bundan gayri safi milli hasılası da 856 milyar 387 milyon YTL'ye yükselmiştir. Burada önemli olan Türkiye 500 milyar dolar sınırını artık aşmıştır. 500 milyar sınırı önemli bir sınırdır. Türkiye artık 1. ligde oynayan bir takımdır. Türkiye'nin dünyadaki imajı açısından önemlidir.

Dünya'nın 17. büyük ekonomisi haline geldik.

Dün itibari ile açıklanan bir oran kamu net borç stoku yüzde 29.1'e düştü.

Bu rakamlar Türkiye'nin büyüdüğünü gösteren rakamlardır. Türkiye kim nereye çekmeye çalışırsa çalışsın bizim önceliğimiz bu rakamlar bizim önceliğimiz ekonomi, reformlarla insanımızın mutluluğudur.

Bulgaristan ile ekonomik işbirliğimiz 4 milyar dolara ulaştı. Balkanlarla ilişkileri artırma hedefindeyiz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious