Erdoğan'a, 'hormonsuz armut' hediye edildi

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Ambarcıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yabani ağaçtan aşılanarak üretilen 1.5 kg ağırlığındaki hormonsuz Deveci armutu hediye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Ambarcıoğlu, grup toplantısı sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 1.5 kg ağırlığındaki Deveci armutunu hediye etti. Kendisine sunulan hediyeye biraz şaşırarak bakan Erdoğan, Ambarcıoğlu'ndan meyve hakkında bilgi aldı.

Gruptan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ambarcıoğlu, Deveci armutunu yetiştiren 92 yaşındaki Lütfü Deveci'nin şu anda İzmir'de yaşadığını belirterek, "Hasta olmasaydı o da gelecekti" dedi. Lütfü Deveci'nin yaklaşık 40 yıl önce Samsun dağlarında avlanırken, yabani bir armut ağacı bulduğunu anlatan Ambarcıoğlu, "Sonra bunu Türkiye'deki değişik ağaçlarla aşılıyorlar ve sonunda bu hale geliyor. Ağacın boyu 2 ila 3 metre arasında değişiyor." diye konuştu.

Bursa'da yetiştirilen ve yaklaşık 1.5 kg ağırlığında olan armutun, Amerika'da 7 dolara satıldığına dikkat çeken Ambarcıoğlu, "Amerika'da Deveci armutu olarak biliniyor. İsveç'te, Çekosyavakya'da, Almanya'da ise Türk armutu ya da Deveci armutu olarak biliniyor. Bugüne kadar Türkiye'de çok bilinmeyen bir armuttu. Şu anda Yunanistan ve Bulgaristan patentini almak için uğraşıyor" şeklinde konuştu.

Ambarcıoğlu, Deveci armutunun hormonsuz olduğunu da vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious