Erdoğan'a açık mektup!

Erdoğan'a açık mektup! .8087
  • Giriş : 28.10.2007 / 18:00:00
  • Güncelleme : 28.10.2007 / 17:14:48

Eski milletvekili Turhan Çömez: Gereğini yapmazsanız tarih sizi yargılayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski AKP milletvekili Turhan Çömez, Başbakan Recep Tayyip Erdogan"ın Kuzey Irak"la ilgili olarak yapması gereken birçok şeyi yapmadığını belirterek, “Bugün gereğini yapın ve sonuç alın. Aksi halde tarih sizi, yaptıklarınızla ve yapamadıklarınızla yargılayacaktır” dedi.

Çömez, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a yönelik bir mektup yazdı. “Yapmalıydınız” başlığını taşıyan mektupta Çömez, Başbakan Erdoğan"ın “yapamadıklarını” sıralayarak, Erdoğan"ın bundan sonra yapacaklarının daha zor ve riskli olduğunu ifade etti. Erdoğan"ın artık akıllı, kararlı ve cesur olmasını isteyen Çömez, “Yoksa tarih size hesap soracaktır” dedi. Çömez mektubunda Başbakan Erdoğan"ın yapamadıklarını özetle şöyle sıraladı:

"-Kuzey Irak"ta daha fazla unsurla bulunmalıydınız. Bu unsurlar, aralarında uyumlu ve koordineli çalışmalıydı.

-Duygusal davranmayıp, Erbil, Süleymaniye ve Zaho"da konsolosluk açmalıydınız. Güvenlik endişelerinizi bir kenara bırakıp, Kerkük"te bir konsolosluk açmalı ve üst düzey devlet görevlileriniz ve siyaset adamlarınızla orada olmalıydınız.

-PKK"nın televizyonları bölgeyi sürekli şekillendirirken, siz de televizyonlarınızla orada olmalıydınız. Kürtçe ve Arapça yayın yapan radyo ve televizyonlarınız orada etkin olmalıydı.

-Türkmen hareketine, tek ve güçlü bir hareket olması için destek vermeliydiniz. Bölgenin siyasetinde etkin rol oynaması için doğru yönlendirmeliydiniz. Türkiye"deki parçalanmışlığı, oraya da aktarmamalıydınız.

HABUR"U DENETLEMELİYDİNİZ

-Habur Sınır Kapısı"nı gereği gibi denetlemeliydiniz. Sınırın öte yanını peşmergelerin kontrolüne terk etmemeliydiniz. Doğru ve akıllı yaptırımlar uygulayıp, Ovaköy Sınır Kapısı"nı açmalıydınız. Bu kapının denetimini Telafer Türklerine vermeliydiniz.

-Politikalarınızda, kurumlar arasında bu kadar derin ayrışma olmamalıydı.

-Tek merkezli koordinasyon yapmalıydınız.

ABD KANDİL"E SİLAH TAŞIRKEN SUSTUNUZ

- Müttefiklerinize söz geçirebilmeliydiniz. ABD"li subayların helikopterlerle Kandil Dağı"na silah taşıdığını bile bile sustunuz. İncirlik"ten uçakları kaldırmayacak cesaretiniz, Habur"dan ABD askerlerine giden mühimmatı engelleyecek kararlılığınız olmalıydı.

-Terörle Mücadele Koordinatörlüğü"nün, Türk Milletinin duygularını, umutlarını koordine etmek için kurulduğunu fark etmeliydiniz. Sizi bu konuda defalarca uyaran iradeye kulak vermeliydiniz.

-Son terörist saldırının derin kodlarını iyi okumalıydınız. Birkaç saat içinde Erbil ve Süleymaniye semalarında alçaktan uçarak kararlılığınızı ortaya koymalıydınız. Barzani ve Talabani"nin yaptığı o densiz açıklamalara fırsat tanımamalıydınız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious