Erdoğan'a Baykal'dan ağır eleştiriler

Erdoğan'a Baykal'dan ağır eleştiriler.9867
  • Giriş : 20.09.2008 / 01:11:00
  • Güncelleme : 19.09.2008 / 21:34:56

Basına boykot çağrısı yapan Erdoğan'a Baykal'dan ağır eleştiriler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP lideri Deniz Baykal zehir gibi. Basına ambargo çağrısı yapan Erdoğan'ı diktatörlükle suçladı. Erdoğan'ın bölücü olduğunu savunan Baykal, Başbakanın Türkiye'de istibdat halini arzuladığını ileri sürdü. Baykal RTÜK Başkanı Zahit Akman'ı istifa çağırdı.

CHP lideri Deniz Baykal CNN Türk'te yayınlanan Ankara Kulisi'nde Fikret Bila ve Murat Yetkin'in sorularını yanıtladı.

Olağanüstü bir şey. Sadece ruh halini değil, siyasi felsefesini dünya görüşünü yansıtan ipuçları veren bir açıklama. Başbakan olduğunu unutuyor. İşine gelmeyenlere karşı husumet duyuyor.

Bu toplumda neyin söyleneceğine sen mi karar vereceksin? Ona kızacağına gücün yetiyorsa Alman mahkemesine kızsın.

Nazlı Ilıcak yumuşak değerlendirme yaptı diye yataklık yaptı diyorlar. Hukuka saygısızlık var, bütün bunların altında istibdat hali, dikta hevesi yatıyor. Türkiye'de demokrasi işlemiyor.

Hepimiz orada davayı gördük. Kamuoyunu tatmin eden bir dava. Taraflar itiraz edemedi. Kıılçdaroğlu, bana "devleti gördüm orada" dedi. Kara muhteşem bir şekilde hızla çıktı.

Geçen sene Alman makamları konuyla ilgili Türk İçişleri Bakanlığı'na birlikte operasyon yapalım demişler ama reddedilmiş.

Alman mahkemelerinin kararı Türkiye'yi ağır itham altında bıraktı.

Elebaşıları orada diyor. Bağışı yapanlar Türk, işi organize edenler Türk. Siyasi organizasyondur, ideolojiktir. Bu iş planlanmış bu bir prodüksiyon.

Kanal 7 ile siyaset finanse ediliyor. Bunlar AKP'nin yandaşları. Bunlar tesadüf mü? Kuryelik yaptığı söylenen kişi RTÜK'ün başında.

Kurumlaşmanın özünde siyaseti finanse etmek yayın organlarını güçlendirmek var. Bu bir AKP prodüksiyonudur. Önce yok diyorlardı şimdi "bakalım cezasını versin" diyorlar.

Hepsi ipe un sermek istiyor. Üst yönetim yavaş yavaş "suçlu varsa cezalandırılsın" diyor. İktidarda AKP olmazsa Deniz Feneri olayı olabilir miydi?

Derneğe yüzde yüz vergi muafiyeti getirildi. Mehmetçik Vakfı bile sahip değil bu hakka. Bu iktidar malesef bu olayın altında imzası olan iktidardır.

"Gazeteleri almayın" diyorsanız bunun bir aşama sonrası imkan bulursan yayınlanmasının yasaklanmasıdır. Bu totaliter, dikta anlayışıdır. Bölücülük derken ya "yanımdasın" ya da "karşımdasın" diyor. Yanlış yapsam da yanımda olacaksın. Bu bölücülüktür.

Bu olaylarla bağlantılı dediği kişi nasıl olur da saygın güvenilir bir kurumun başında olur? RTÜK'e devlete saygının gereği derhal istifa etmelidir.

Gereğinin yerine getirilmesi gerekir. Devlet denetleme kurulu şimdi devreye girmese ne zaman girecek?

Almanya bize müstehzi bir şekilde elebaşılar orada diyor. Cumhurbaşkanı bu tablo karşısında susabilir mi? Tavır takınsın. Orada kalınamaz artık. Derhal ayrılmadır.

Kişisel çerçevede problemim yok, tatlı bir insan. Ama hükümetle aynı anlayıştan birisi Cumhurbaşkanı olmuştur. O nedenle anlayışımda değişen bir şey yok.

İnsani ilişkilerlerim ile siyasi mücadelem ayrıdır.. Sayın Gül'ün yanına oturttular. Gül bana "Sevigen dikkatimi çekiyor. Son zamanlarda saçlarında gürleşme görüyorum." dedi. Kendisi daha önceden Sevigen ile yakın lojmanlarda oturmuş. Bunun etrafında konuştuk.

Bize iki temsilci gönderin diyorlar. Bize hiçbir şey sorulmadı. Ne yapacağız Anayasayı değiştireceğiz. AKP'nin Anayasa'ya karşı olduğu 11 üyenin 10 üyesi onayladı.

DTP hakkında kapatma davası var. AKP için mahkeme gerekçeyi yazmadı, Böyle bir ekip Anayasa'yı konuşacağız. Nasıl bir Anayaya istedikleri ortada, ciddi olalım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*