Erdoğan'a 'derin devlet' sorusu

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Başbakan Erdoğan'a, “Varlığını kabul ettiğiniz derin devlet, kimlerden oluşuyor, bugüne kadar hangi olayları gerçekleştirmiştir?” diye sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Ersin, Türkiye'de “kontrgerilla”, “Gladio” ve “derin devlet” olarak tanımlanan kontrol dışı ve gizli yapılanmanın olduğunun, eskiden beri ileri sürüldüğünü, ancak bu yapılanmanın kimlerden oluştuğu, amacı ve hangi olayları gerçekleştirdiğinin ortaya çıkarılamadığını, çıkarılsa da kamuoyuna açıklanmadığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın katıldığı bir televizyon programında derin devletin varlığını kabul ederek, “Bunu minimize etmek, mümkünse yok etmek, bunu başarmak gerekir” dediğine işaret eden Ersin, “4 yıldan beri devletin bütün kurumları ve arşivleri Başbakan'ın emrinde olduğuna göre, derin devlet hakkında önemli bilgileri ve tespitleri olduğu anlaşılmaktadır” dedi. Ersin'in yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

“Varlığını kabul ettiğiniz derin devlet, kimlerden ve hangi kurumlardan oluşuyor? Görevi nedir? Ülke içinde veya dışında hangi olayları gerçekleştirmiştir?

Derin devlet için 'Bunları minimize etmek, mümkünse yok etmek, bunu başarmak gerekir' sözünüzün anlamı nedir?
Bu gizli yapılanmayı, devletin yasaları ve kurumlarıyla yok etmenin çok zor veya mümkün olmadığını mı anlatmak istiyorsunuz?

Başbakan olarak 4 yıldan beri devletin tüm kurumları ve arşivleri emrinizde olduğuna göre, varlığını kabul ettiğiniz derin devleti minimize etmek veya yok etmek için neler yaptınız?”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious