Erdoğan'a göre Türkiye'nin BM hedefleri

Erdoğan'a göre Türkiye'nin BM hedefleri.14438
  • Giriş : 24.10.2008 / 10:55:00

Başbakan Erdoğan, BM'nin kuruluşunun 63. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan, Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğiyle ilgili amaçlarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler(BM) Güvenlik Konseyi geçici üyeliği sırasında, farklı kıtaları ve kültürleri buluşturan konumu sayesinde sahip olduğu siyasi tecrübeyi ve kültürel zenginliği BM'nin hizmetine sunarak, örgütün güçlendirilmesine ve amaçlarını daha etkin şekilde yerine getirmesine katkıda bulunmayı hedeflediğini belirtti.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, BM'nin kuruluşunun 63. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

BM'nin, İkinci Dünya Savaşı sonunda, insanlık için böylesine büyük bir yıkımın tekrarlanmasını önlemek amacıyla kurulduğunu anımsatan Erdoğan, aradan geçen sürede küreselleşme sürecinin hızlandığını, karşılıklı bağımlılık durumunun kuvvetlendiğini ifade etti. Erdoğan, karşılaşılan riskler ve tehditlerin çeşitlenip karmaşıklaştığına, ülkelerin tek başlarına bu sorunların üstesinden gelme yeteneklerinin sınırlandığına dikkati çekerek, uluslararası işbirliği ve dayanışmanın, daha önce hiçbir dönemde olmadığı kadar gerekli hale geldiğini vurguladı.

Dünyadaki tüm ülkelerin temsil edildiği yapısıyla, işbirliğinin en geniş katılımla gerçekleştirildiği yegane evrensel forum niteliğini taşıyan BM'nin, uluslararası faaliyetlerin de meşruiyet kaynağı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''BM, çatışmaların önlenmesinden çatışma sonrası yeniden imara, terörizmle mücadeleden kitle imha silahlarının yayılmasının engellenmesine, açlık, yoksulluk ve salgın hastalıklarla savaşımdan çevrenin korunmasına kadar son derece geniş bir yelpazede önemli görevler üstlenmiştir. BM'den beklentilerimiz son derece yüksektir, ancak teşkilatın üye ülkelerden bağımsız bir işleyişi bulunmadığını da biliyoruz. Dolayısıyla, BM'yi çağımızın sorunlarıyla baş edebilecek imkan ve yeteneklerle donatmak, yine biz üye ülkelere düşmektedir.

BM kurucu üyelerinden olan ve şartında yer alan ilke ile amaçları her zaman yücelten Türkiye, bir hafta önce yapılan seçimlerde Güvenlik Konseyi 2009-2010 dönemi geçici üyeliğine seçilmiş bir ülke olarak, Birleşmiş Milletler Günü'nün anlamını daha da derinden hissetmektedir.

Türkiye, Güvenlik Konseyi geçici üyeliği sırasında, farklı kıtaları ve kültürleri buluşturan konumu sayesinde sahip olduğu siyasi tecrübeyi ve kültürel zenginliği BM'nin hizmetine sunarak, örgütün güçlendirilmesine ve amaçlarını daha etkin şekilde yerine getirmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.''

Erdoğan, mesajında, BM'nin dünyaya huzur ve refah getirmesi ümidiyle 24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü'nü kutladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*