Erdoğan'a göre Türkiye'nin değişen yüzü

Erdoğan'a göre Türkiye'nin değişen yüzü.7308
  • Giriş : 20.05.2009 / 18:30:00

Erdoğan, Türkiye'nin güven ve istikrar içinde kendinden emin adımlarla ilerleyen fırsatlar ülkesi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, Bağcılar'daki İSTOÇ Oto ve Ticaret Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, İSTOÇ'un, yıllar önce Eminönü bölgesindeki çeşitli esnafın bir araya gelmesiyle kurulduğunu anımsattı.

Buranın, birlikte hareket ederek, sorumluluk üstlenerek nelerin başarılabileceğinin en güzel örneği olduğunu ifade eden Erdoğan, İSTOÇ'un bugüne kadar orta ölçekli KOBİ düzeyinde 35 farklı meslek grubunda 6 bini aşan iş yeriyle ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu dile getirdi.

Açılışı bugün yapılan oto galeri sitesiyle İSTOÇ'un hem ülke ekonomisine hem de İstanbul'un ticaret hayatına yeni ve büyük bir katkı sağlayacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, oto galeri sitesinin, oto alım satımına uygun 1200 iş yeri ve 200 ofis olmak üzere toplam 1400 iş yeri ile 2500 araçlık teşhir yerine sahip olduğunu anlattı.

Bu tesiste 10 bin kişinin de iş imkanı bulacağını kaydeden Erdoğan, İstanbul gibi metropollerde böyle bir merkezin olmasının, ticaretin daha rahat ve kontrol edilebilir bir ortamda yapılabilmesi için önemli bir zemin teşkil ettiğini ifade etti.

Erdoğan, İstanbul'un pek çok yerinde açık oto pazarı bulunduğunu anımsatarak, bundan böyle açık oto pazarının da burada kurulması gerektiğini, böylece kentin değişik yerlerinde pazar günleri meydana gelen trafik aksaklıklarının da yaşanmayacağını dile getirdi.

İkinci el araçların açık oto pazarında satılmasının buraya farklı bir hareketlilik getireceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, böylece ulaşımı rahat, alıcı ve satıcının şeffaf bir ortamda buluştuğu bu yerde İstanbulluların gönül rahatlığıyla alışveriş yapma imkanı bulacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin büyük bir atılım içinde olduğunu, 2002 yılında 230 milyar dolar olan milli gelirin 2008 yılı sonunda 742 milyar dolara çıktığını belirterek, yine 2002'de 36 milyar dolar olan ihracatın 2008 yılı sonunda 132 milyar dolar seviyesine ulaştığını kaydetti.

Enflasyonun yüzde 30'dan yüzde 6'ya, borçlanma faiz oranının da yüzde 63'ten yüzde 11-12'ye indiğini hatırlatan Erdoğan, ''Nereden nereye geldik. Aradaki fark yüzde 51... Bu benim vatandaşımın cebinden çıkıyordu. Ama şimdi bu para vatandaşımın cebinde kalıyor. Bunun hesabı hiç yapılmıyor. Enflasyondaki yüzde 24'lük farkın hesabı yapılmıyor. Bunların artık hepsi vatandaşımızın cebinde kalıyor. Ortaya konulan rasyonel politikalar sayesinde Türkiye artık belirsizlikler ülkesi olmaktan çıktı, güven ve istikrar içinde kendinden emin adımlarla ilerleyen bir fırsatlar ülkesi haline geldi'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin dünyanın 17. büyük ekonomisi haline geldiğini de belirterek, Avrupa'nın da 6. büyük ekonomisi olduğunu, bu dönemde özel sektörün de gerek yurt içinde gerekse dünyada önemli başarılara imza attığını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*