Erdoğan'a karşılama: AK Parti'ye uzanan eller kırılsın

Erdoğan'a karşılama: AK Parti'ye uzanan eller kırılsın.10687
  • Giriş : 25.03.2008 / 13:19:00
  • Güncelleme : 25.03.2008 / 13:52:00

Erdoğan, Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Bulgaristan'ı kapsayan 4 günlük Balkan ülkeleri turuna çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Bulgaristan'ı kapsayan 4 günlük Balkan ülkeleri ziyaretinin ilk durağı olan Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya geldi.

Başbakan Erdoğan, özel ''ANA'' uçağı ile Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya geldi. Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanları Kürşat Tüzmen ve Nimet Çubukçu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ve bazı milletvekilleri de Saraybosna'ya geldi.

Başbakan Erdoğan, havaalanından konaklayacağı Holiday Inn Oteli'ne geldi. Erdoğan, otele gelişinde bir grup üniversite öğrencisi tarafından "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları ile karşılandı.

Otelin girişinde toplanan yaklaşık 50 Uluslararası Saraybosna Üniversitesi öğrencisi, ellerindeki Türk bayrakları ile "Beraber yürüdük biz bu yollarda" isimli şarkıyı söyledi.

Başbakan Erdoğan, öğrencilerin ilgisi üzerine bir süre öğrencilerle sohbet ederek, derslerini sordu. Öğrencilerle kısa süre sohbet eden Erdoğan, daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

Erdoğan'ın otele girişinde de bazı öğrenciler "AK Parti'ye uzanan eller kırılsın" şeklinde sloganlar attı.

- ORTAK AÇIKLAMA YAPTILAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bölücü terör örgütüne yönelik olarak, ABD Başkanı George W. Bush'taki kararlılığı ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'de de gördüğünü kaydederek, ''Bölücü terör örgütü PKK, Irak'ın, Amerika'nın, Türkiye'nin ortak düşmanıdır. Bu aynen teyid edilmiştir'' dedi.

Erdoğan, ''Operasyonlar gerektiğinde yine koordinasyon içerisinde devam edecektir. Terörle mücadelenin enstrümanları ne ise bunlar yeri, zamanı geldiğinde kullanılır, kullanılacaktır'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan ile Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Nikola Spiriç, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Yapılan açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, ''ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile görüştünüz. Bu görüşmede özellikle Kuzey Irak bağlamında terörle mücadele konusunda aldığınız mesajlar tatmin edici mi?'' sorusuna, şu yanıtı verdi:

''Kuzey Irak'la ilgili olarak, bölücü terör örgütüne yönelik, 5 Kasım 2007'de ABD'de Başkan Bush ile yaptığım görüşmedeki kararlılığı aynen Sayın Cheney'de de gördüm.

Bölücü terör örgütü PKK, Irak'ın, Amerika'nın, Türkiye'nin ortak düşmanıdır. Bu aynen teyit edilmiştir. Şu ana kadar ortak mücadelemiz, başta istihbarat paylaşımı olarak nasıl devam ediyorsa bundan sonra da aynen devam edecektir. Operasyonlar gerektiğinde yine koordinasyon içerisinde devam edecektir. Terörle mücadelenin enstrümanları ne ise bunlar yeri, zamanı geldiğinde kullanılır, kullanılacaktır. Bu tabii sadece askeri değildir, sadece polisiye değildir. Bunun siyasi, diplomatik, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültürel boyutu vardır.''

Erdoğan, ''Afganistan'a muharip güç göndermeyeceğini Türkiye açıkladı ama Afganistan'da bulunan Türk askeri sayısının arttırılması gündemde mi?'' sorusuna da ''Benimle yapılan gerek ikili görüşmede, gerekse heyetler arası görüşmede Sayın Dick Cheney bizden Afganistan'a yönelik herhangi bir kuvvet arttırımı talep etmemiştir'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious