Erdoğan'a 'Sonsuzluk' hediye edildi

Erdoğan'a 'Sonsuzluk' hediye edildi.7911
  • Giriş : 31.12.2008 / 22:05:00

İlk başta insana saçma geliyor ama düşününce ne kadar büyük bir jest olduğu anlaşılıyor. Sri Lanka Erdoğan'a sonsuzluğu hediye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sri Lanka'nın Türkiye Fahri Konsolosu Bharati Wijeyeratne, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a olan sevgisini ölümsüzleştirmek için bir orkide çiçeği türüne Başbakan'ın ismini tescil ettirdi. Wijeyeratne, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün isminin de bir çiçeğe verilmesi için çalışıyor.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ORKİDESİ

Başkent Colombo'da yaşayan Bharati Wijeyeratne, salkım yapraklı bir orkide türü olan 'Dendrobium' çiçeğine verdiği 'Recep Tayyip Erdoğan' ismini, İngiltere'deki Büyük Britanya Kraliyet Bahçecilik Kurumu'nda 'Dendrobium Recep Tayyip Erdoğan' olarak tescil ettirdi.

Çiçeği tescil ettirmeden önce Colombo'daki çiçek laboratuarında imal ettiklerini ve özel olarak koruduklarını belirten Konsolos, Başbakan'a Ocak ayında 'Dendrobium Recep Tayyip Erdoğan'ı hediye edecek.

TSUNAMİ YARDIMLARI NEDENİYLE MİNNETTARLAR

Bharati Wijeyeratne'nin Türkiye sevgisi 2004'teki tsunami felaketinden sonra gelen yardımlarla artmış. Ülkedeki tsunami mağdurları için Türkiye'nin 450 konut inşa ettiğini hatırlatan Sri Lankalı yetkili, "Buraya ilk ve en büyük yardımı yapan ülkelerden birinin başbakanı olan ve adayı bizzat ziyaret eden Recep Tayyip Erdoğan'a nasıl bir hediye verebilirim diye çok düşündüm.

SONSUZA KADAR UNUTULMAYACAK BİR ŞEY OLMALIYDI

Sri Lanka'dan çok daha zengin ve güçlü olan Türkiye için en güzel hediyemiz sonsuza kadar unutulmayacak bir şey olmalıydı. Çiçeği kendisine gururla takdim edeceğim" dedi.

SIRADA ABDULLAH GÜL VAR

Wijeyeratne, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin başlamasından tam 102 yıl sonra, bir Sri Lanka cumhurbaşkanını Türkiye'ye davet eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ismini de bir çiçeğe verilmesini sağlayacağını kaydetti.

Türkiye'nin New York'taki Birleşmiş Milletler toplantısında terör sorunuyla boğuşan Sri Lanka'ya destek vermesi, iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesinde önemli rol oynamıştı. Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa ve beraberindeki heyet bu ayın başlarında Türkiye'ye gelmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*