Erdoğan'a sürpriz ziyaret sorusu

Erdoğan'a sürpriz ziyaret sorusu.12756
  • Giriş : 06.09.2008 / 08:36:00

Başbakan Erdoğan, Şam gezisinden dönerken uçakta gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKŞAM Ankara Temsilcisi İsmail Küçükkaya'nın da bulunduğu basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, Gül'ün Erivan ziyaretinin “oyunu bozduğu” yorumunu yaptı. Başbakan, Deniz Baykal'ın “soykırım anıtına da çelenk koysun” sözlerine de tepki göstererek, “Cumhurbaşkanı nereye çelenk koyacağını Baykal'dan öğrenecek değil” dedi. Başbakanın maç yorumu ise, oldukça ilginçti: Karizmayı çizdirmemeliyiz... İşte sorular ve Erdoğan'ın cevapları:

GÜL'ÜN ZİYARETİ AB'Yİ SEVİNDİRDİ

Diyalog zirvesinde Fransız Devlet Başkanı Nikolas Sarkozy ile baş başa görüşme fırsatı buldunuz.

Müzakerelerden söz ettik. Şu anda iyi gidiyor. AB ile ilgili süreçte sıkıntı olmasın dedik. O da 'gerekeni yapacağız' dedi. Bir de Abdullah Bey'in Ermenistan gezisini çok olumlu buldular. Ermenistan Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nı bir maça davet etti. Abdullah Bey'in vereceği cevap, Türkiye'nin uluslararası camiada alacağı notu olumlu ya da olumsuz etkileyecekti. Gitmediği takdirde 'bir spor karşılaşmasına dahi gitmiyor' denilecekti. Gitmesi oyunu bozdu.

MAÇTAN BEKLENEN SONUÇ

Maçtan nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Hırsın, tekniğin önüne geçeceği bir karşılaşma olacak. Normal şartlarda galibiyet bekliyorum.

Avrupa Şampiyonası'nda yakalanan karizmayı çizdirmemek lazım. Fatih Hoca beni aradı. Çok iyi bir karşılama yapmışlar. Abdullah Bey'in karşılanması için de ciddi bir hazırlık yaptıklarını öğrendik.

BAYKAL'DAN ÖĞRENECEK DEĞİL

Deniz Baykal'ın 'bari gidip soykırım anıtına çelenk koysunlar' açıklamasına ne diyorsunuz?

Cumhurbaşkanı, nereye çelenk konulacağını Baykal'dan öğrenecek değil. Benim ülkemin

Cumhurbaşkanı için bu yakıştırmayı hoş bulmam.

Metropol araştırma şirketinin son araştırmasında CHP lideri Baykal'ın güvenilirliği yüzde 4 çıktı.

Türkiye'de liderlerin ve partilerin oy tabanı farklı. Solun oturduğu bir oy tabanı var. Lider rahatsızlığı had safhada.

RUSYA ÖNEMLİ BİR KOMŞU

Rusya ile yaşanan kriz ve Kafkas sorunu konusundaki değerlendirmeleriniz?

Kafkas İşbirliği Paktı önemli. ABD müttefikimiz ama Rusya da stratejik komşum. Enerjimin 3'te 2'sini Rusya'dan alıyorum. Ticarette birinci ortağım. Turizmde birinci sırada. Kimse bunları göz ardı etmemizi beklememeli. Müttefiklerimiz de bunu anlayışla karşılamalı. Montrö'den bir milim sapmış değiliz. Bugün Montrö'nün değişmesi için çeşitli ülkelerden talepler geliyor ama sıcak bakmıyoruz.

SEÇİMLER HERKESE CEVAP OLACAK

Anayasa Mahkemesi'nin, AKP'nin kapatılması ile ilgili davada yazacağı gerekçeli kararda siyasetin alanını daraltacak eleştirileri var.

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara saygı duymaktan başka çaremiz yok. Fakat muhalefetin yaptığı değerlendirmelere katılmıyorum. Ne ben ne de arkadaşlarım AKP'nin, laiklik karşıtı eylemlerin odağı olarak gösterilmesini kabul etmiyoruz. 2009 yerel seçimleri turnusol kağıdı olacaktır. Halkımız bize en güzel cevabı verecektir. Kararı halk verir. Meşruiyeti tayin yetkisi CHP'ye ait değildir.

ÖRGÜTE KATILIMIN ÖNÜ KESİLMELİ

Dağdakileri indirme için yeni açılım var mı?

Önümüzdeki hafta benim başkanlığımda terör zirvesi yapacağız. İstihbaratın kalitesi, terörle mücadeleyi belirliyor. Asıl amacımız, halkı terör örgütünden koparmak. 1990'lı yıllarda dağlarda 6 bin kişi vardı, şimdi de aşağı yukarı bu kadar. Üstelik binlerce kişi de etkisiz hale getirildi. Buna rağmen katılımların önüne geçilememiş. Örgüte katılımların önüne geçmeliyiz.

* * *

PAŞALARA CEZAEVİ ZİYARETİ

Ergenekon sanıklarından emekli paşalar Tolon ve Eruygur'un cezaevinde resmen ziyaret edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Savcılığa müracaat edilerek özel izinle yapılmış. Ben de ziyaretten sonra televizyondan haberdar oldum. Genelkurmay Başkanımız Orgeneral İlker Başbuğ, ziyaretten sonra bana geldi ve konuyu görüştük. Dolayısıyla 'TSK adına yapılmıştır' açıklamasını kendi sözüyle teyit etmiştir. Sivil ve askeri kanatta olumlu veya olumsuz sonuçları olabilir ama ben insani amaçlı bir ziyaret olarak değerlendirdim.

Non-stop diplomasi sürüyor

OrtadoĞu'da Suriye - İsrail ilişkilerini yoluna koymak amaçlı girişimden önceki gün dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün de gündeminde Kafkasya sorunu vardı. Erdoğan, geldiği İstanbul'da ayağının tozuyla ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı William Burns ve Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze ile görüştü. Erdoğan'ın Burns'le görüşmesi basına kapalı olarak 45 dakika sürdü. Görüşmede Kafkasya krizi ve Boğazlar'dan NATO gemilerinin geçişinin gündeme geldiği öğrenildi. Erdoğan daha sonra Ortaköy'deki Büyük Mecidiye Camii'nde cuma namazı kıldı. Dolmabahçe'ye dönen Erdoğan, bu kez Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze ile bir araya geldi. Erdoğan Gürcü mevkidaşıyla 1 saat 15 dakika görüştü. Görüşmede son gelişmeler ve Kafkas İttifakı Projesi'nin ele alındığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*