Erdoğan'a 'VİSKİ' mektubu

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Blair, Başbakan Erdoğan'a bir mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, Başbakan Erdoğan'a mektup yazarak, toplam 500 milyon dolar vergi cezası ile karşı karşıya kalan İngiliz şirketlerinin yargı ile sorunlarının çözümünde yardım istediği ortaya çıktı.

Blair'in yardım istediği şirketlerin (Diego, Maxximum ve Ricard), gümrüksüz duty free shoplara ortalama 60 dolara sattıkları viskiyi, iç piyasaya sokarken fatura üzerinde 20 dolar olarak gösterdikleri, böylece düşük fatura değeri üzerinden düşük vergi ödedikleri rapor edilmişti.
Gümrük Teftiş Kurulu'nun incelemesi sonucunda 'çifte fiyat' uyguladığı belirlenen şirketlere 500 milyon dolar civarında vergi ve ceza yazılmış, şirketler de Danıştay'da dava açmışlardı.
Şirketlere yardım edilmesini isteyen Blair, Başbakan Erdoğan'a yazdığı "10 Downing Street" ibareli, "Dear Tayyip" diye başlayan 27 Haziran 2006 tarihli mektupta, davanın olumsuz sonuçlanması halinde Türkiye'nin yabancı yatırım kaybedeceği ifade ediliyor.

Yatırım uyarısı yaptı
Blair, mektubunda, "Türk gümrük idaresinin açtığı davanın Danıştay'da şirketlerin aleyhine sonuçlanacağı, bunun geriye dönük büyük vergi borcu doğuracağı, şirketlerin Türkiye'deki işlerini kapatabileceği, bunun hem İngiltere hem de AB'den Türkiye'ye gelecek yatırımları olumsuz etkileyeceği" yolunda uyarılarda bulunuyor.

Sevgili Tayyip
Blair'in "Sevgili Tayyip" hitabıyla başlayan mektubunda şu ifadeler yer alıyor:
"Cuma günü telefonda konuşabildiğimiz için çok mutluyum. Umarım Antalya'daki AKP kampı başarılı geçmiştir. Başta İskoç viskisi olmak üzere alkollü içkiler ihraç eden diğer firmaların sıkıntıları hakkında size yazmam konusunda mutabakata varmıştık. (...) Benim ve Peter Westmacott'un ricası üzerine (...) ihtilafı çözmek üzere duruma müdahale ettiniz. Sizin attığınız adım ve Dış Ticaret Bakanı Kürşad Tüzmen'in çabaları ile firmalar ile görüşmeler yeniden başladı. Ancak, Danıştay'daki dava konuya ilişkin tüm olguların değerlendirilmesine fırsat kalmadan kısa zamanda sonuçlancağa benziyor. (...) Şirketler aleyhine karar verilmesi (...) durumunda Diageo, Maxxium ve Pernod Ricard gibi şirketlerin Türkiye'deki faaliyetlerini durdurmaktan başka çareleri kalmamaktadır. (Talep edilen ceza toplamda 500 milyon doları bulmaktadır ve şirketlerin Türkiye'de kazandıkları mütevazı kâr düzeyiyle hiçbir alakası yoktur).
(...) Westmacott, bizim görüşmemizden bir gün önce, 22 Haziran'da, Bakan Tüzmen'in dikkatini bu konulara çekti. Bakan, Danıştay'daki sürece müdahalenin zorluluklarını açıkladı. Bu noktayı tamamen anlıyorum ancak şirketlerin aleyhine (...) makul olmayan yüksek tutarlarda geri ödeme kararının alınmamasının sağlanması konusunda yardımcı olursanız minnettar olacağım. Bu, Türkiye'yle ticaret yapma ve bu ülkede yatırım arayışındaki İngiliz firmaları ve AB üyesi ülkeler için olumsuz bir sinyal olur. Komisyon'un da bu davayı yakından izlediğini biliyorum."

'Başbakan muhataplarıyla enseye Tokat ilişki içinde'
CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, konu hakkında dün düzenlediği basın toplantısında şunları belirtti:
"Başbakan yabancı devlet adamlarıyla 'enseye tokat' ilişki geliştirdi. Türkiye bundan zarar görüyor. Airbus alımında Fransa, Cargill konusunda ABD'nin istekleri doğrultusunda hareket edildi. Ülkelerine ayrıcalık isteyen yöneticilere kapısı açık bir Başbakan portresiyle karşı karşıyayız.
Blair Türkiye'de avukatlık yapamaz ama Danıştay'ın olumsuz karar vereceğini bilebiliyor. Erdoğan, iki saat içinde, 'Konu yargının işi, biz karışamayız, yaklaşımınıza da üzüldük' diye yanıt vermek yerine mektup Dışişleri'ne oradan da Gümrük Müsteşarlığı'na gitmiş. Nereden bakarsanız bakın, ahlaksız bir teklif, hakaret ve tehdit içeren bir mektup.
Bu mektup, Türkiye'nin müstemleke konumuna nasıl taşındığının ibret vesikasıdır. Osmanlı'nın son döneminde sadrazamlara düvel-i muazzamadan gelen mektupları anımsatıyor. Türkiye küçük düşürüldü. CHP iktidara geliyor. Buradan tüm bürokratlara çağrı yapıyorum. Hortumcu AKP'lilerin pisliğine bulaşmayın. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious