Erdoğan'dan, Deniz Baykal'a sert sözler

Erdoğan'dan, Deniz Baykal'a sert sözler.11464
  • Giriş : 05.07.2009 / 13:00:00
  • Güncelleme : 05.07.2009 / 11:59:23

Bunlar siyaseti millet için de yapmazlar. Bunlar siyaseti mahkeme kapılarında yaparlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, askere sivil yargı yolunu açan düzenleme konusunda Cumhurbaşkanı Gül'e gönderme yapan Baykal'a tepki göstererek “Yine Cumhurbaşkanı'na yol göstermek istedi. Alışmışlardı çünkü. Geçmişte bu tip paslaşmalar yapıyorlardı” dedi.

Başbakan Erdoğan, dün partisinin Sakarya İl Kongresi'ne katıldı. Erdoğan, tarihteki bazı MGK toplantılarıyla son MGK toplantısını özdeşleştirmek gibi zorlama ve art niyetli yorumlar yapıldığını belirtti. CHP lideri Deniz Baykal'ı eleştiren Erdoğan, özetle şöyle konuştu:

Önceden bize bildiri gönder: Askerin, polisin üzerinden bir ayrıştırmanın gayreti içine giriyorlar. Kim? Ana muhalefetin lideri. Sayın Baykal, askerin üzerinden elini çek, çek. Sivil siyaset yap, sivil davran. Polisin üzerinden elini çek, yargının üzerinden elini çek. Yargıya giden herhangi bir konuda, yargı kararını vermeden, sen karar veriyorsun. Sayın Baykal, biz seni iyi tanırız. MGK toplantısından sonra açıklanan basın bildirisi, Sayın Baykal'ı tatmin etmemiş. MGK toplantılarına girerken sen önceden bize basın bildirisini gönder de onu yayımlayalım ama beğeneceğin fazla olsun. Ayıptır ayıp.

Başka yerde dolaşıyorlar: Gece saat 1.5 kanun çıkıyor. Neyle ilgili? Malum konu arkadaşlar... Meclisi o anda yöneten başkanvekili tabii soruyor 'kabul edenler, etmeyenler?' AKP'lisi CHP'lisi de MHP'lisi de hepsi ellerini kaldırıyor. CHP'li de elini kaldırıyor. Ama aynı adam ertesi gün diyor ki 'bizi aldattılar.' Arkadaş senin aklın neredeydi? Fotoğrafta tespit edildi. Sayın Baykal senin milletvekillerin ne iş yapar ya? Gece 1.5 evet, Meclis gece 1.5'da da çalışır. Yeri gelir sabah 5'e kadar da çalışır. Kusura bakma 'işte bize son gece yarısı baskınıyla...' Ne demek gece yarısı baskını? Demek ki senin vekilin gece yarısı baskınına hazır değil. O zaman hazır olanlardan bir grup kur, öyle gel parlamentoya. Kurumlarımız arasında çatışmadan medet umanlar hayal kırıklığına uğrarlar.

Bu sözler yakışıyor mu?: Askere sivil mahkemede yargı yolunu açan düzenlemeyle ilgili olarak ana muhalefet lideri, 'Birkaç saat içinde Cumhurbaşkanı da bu yasanın hiç uygun olmadığını anlama noktasına gelebilir' diyor. Bu sözler siyasetçiye yakışıyor mu? Bu sözler demokrasiye, hadi demokrasiden de vazgeçtik, sosyal demokrasiye yakışıyor mu? Aynı şeyleri mayın olayında da söyledi. Yine Cumhurbaşkanı'na yol göstermek istedi. Alışmışlardı çünkü. Geçmişte bu tip paslaşmalar yapıyorlardı.

Dünyada başka örneği yok: Bunlar siyaseti TBMM'de yapmazlar. Bunlar siyaseti millet için de yapmazlar. Bunlar siyaseti mahkeme kapılarında yaparlar. O mahkemelerde de ya avukat olurlar, çeteleri, mafyayı savunurlar, ben söylemiyorum kendileri söylüyor, ya da müşteki olurlar. Böyle bir sosyal demokrasi örneği dünyada yok. Nedir sosyal demokrasinin temelleri? Özgürlük, adalet, dayanışma... CHP'de bunların hangisi var? Hem askeri darbelere karşı çıkarlar, hem de sivilleşmenin karşısında dururlar. Hem demokratız derler, hem milli egemenliğin karşısında dururlar. Hem reform derler, değişim derler, dönüşüm derler, statükoyu temsil ederler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*