Erdoğan'dan, sanal açılış

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Adana'da Sarıçama Deresi'nin taşmasını önlemek amacıyla 1994'de planlanan ve yılan hikayesine dönen Kılıçlı Göleti gövde inşaatı tamamlanarak Başbakan Erdoğan tarafından sanal açılışı yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açılışı yapılan 8 adet baraj ve gölet, 2 adet içme suyu temin tesisi ile 5 adet sulama tesisi arasında Adana Kılıçlı Göleti'de bulunuyordu. 1994'de Sarıçam Deresi'nin taşması sonucu gündeme getirilen Kılıçlı Göleti bir türlü yapılamamıştı. Temeli 2002'de atılan gölet inşaatı 2005'de Veysel Eroğlu'nun talimatı ile hızlandırıldı.

ÖZİMKO inşaat tarafından yapılan Kılıçlı göleti aynı zamanda bölgede bulunan tarım arazilerinin de sulanmasında kullanılacak. Göletin sulama kanalı inşaatı ise 2007'de tamamlanacak. 33 metre gövde yüksekliğinde ve 512 metre uzunluğunda olan gölet toplam 6,07 milyon metre küp su depolama kapasitesine sahip.

2006 birim maliyetine göre gölet malzeme dahil toplam 1 milyon 548 bin YTL'ye tamamlandı. ÖZİMKO İnşaat sahibi Tahir Acaroğlu, Sarıçam göleti ile 677 hektar tarım arazisinin sulu tarıma açılacağını söyledi.

Projeden 4 adet köy ve 5 bin 883 nüfusun faydalanacağını belirten Acaroğlu, yılda 130 kişiye iş imkanı sağlayacağını kaydetti.

Yapılan göletle Sarıçam Deresi'nin taşmasının önleneceğine belirten Acaroğlu, Kılıçlı göletinin etrafında çok güzel mesire alanı yapılabileceğine dikkat çekerek Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'a şu çağrıda bulundu: "Büyükşehir Belediye Başkanımız Aytaç Durak'ın hayal ettiği bir iç göl daha Adana'ya kazandırıldı. Başkanımız bu göletin etrafını mesire alanı olarak düzenleyebilir. Çünkü çok güzel bir vadi. Etrafı doğal ormanlarla kaplı."

Acaroğlu, yapılması 12 yıl önce gündeme gelen ancak hem ihale hem de yapım aşamasında meydana gelen gecikmesine rağmen, DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu'nun bu göreve gelmesinin ardından göletin tamamlanması için çok büyük gayreti olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious