Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı

Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı.14135
  • Giriş : 23.04.2008 / 00:50:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 00:01:16

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milli egemenlik kavramının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin demokratik meşruiyet temelinde kurulduğunun en açık ifadesi olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başbakan Erdoğan, 23 Nisan 1920'nin, sadece TBMM'nin açılış tarihi değil, aynı zamanda millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı gün olduğunu ifade ederek, ''Milli egemenlik kavramı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin demokratik meşruiyet temelinde kurulduğunun en açık ifadesidir. 23 Nisan ile birlikte milletimiz, siyasi rejimin asli ve tayin edici aktörü haline gelmiştir'' dedi.

TBMM'nin, Türk milletinin dünyada bir benzeri daha olmayan istiklal mücadelesinin en büyük ve en anlamlı milli mutabakatının içinde doğduğunu, milli egemenliğin de en somut tecellisi olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Cumhuriyetimizin kurucusu ve yüce Meclisimizin il başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadelenin çetin şartlarında dahi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin demokratik bir zemin olarak muhafazasına büyük önem göstermiş, Meclis üstünlüğünü temel prensip olarak benimsemiştir. Aziz milletimizin istiklal mücadelesindeki büyük azim ve kararlılığı, bugün de muasır medeniyetler seviyesinin ötesine geçme yolunda verdiğimiz istikbal mücadelesinin en güçlü ilham kaynağıdır.''

Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı'nın aynı zamanda dünyada ilk ve tek çocuk bayramı olarak bütün insanlık için barış dolu aydınlık bir gelecek çağrısı olduğunu belirttiği mesajında, şunları ifade etti:

''Bu çağrıda, bu bayramı çocuklara armağan eden Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün güçlü sesi vardır. İnanıyorum ki, bütün çocuklarımız, bu çağrıdaki ruh ve şuurla geleceğin müreffeh Türkiye'sini inşa edecek, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli roller üstleneceklerdir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious