Erdoğan'dan ABD'ye tarihi uyarı!

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, sözde Ermeni soykırımının ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmesini beklemediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sözde Ermeni soykırımı iddialarından Türkiye'nin yorulduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Ama Ermeni Diaspora'sı herhalde bundan yorulmadı.Ya bundan nemalanıyor veyahut da bundan zevk alıyor" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, Amerikan Şirketler Derneği'nin kuruluşunun üçüncü yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen akşam yemeğine katıldı. Türkiye'de faaliyet gösteren ABD'li şirketlerin temsilcilerinin katıldığı yemekli toplantı Hilton Otel'de gerçekleştirildi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada ABD Büyükelçisi Ross Wilson ve ABD'li işadamlarından sözde Ermeni soykırımı ile ilgili destek istedi.

Türkiye ile ABD'nin uzun yıllardan bu yana stratejik ortak olduğunu belirten Erdoğan, ABD ile olan stratejik ortaklığın farklı alanlara da taşınması gerektiğini kaydetti. Erdoğan şunları söyledi: "Zira Türkiye'nin bulunduğu bölgede NATO çerçevesinde on yıllardır gördüğü hizmet bir kenara atılamaz. Şimdi önümüzde çok hassas bir döneme giriyoruz. Tüm işadamlarından gerek Amerikalı, gerek Türk işadamlarımızdan şunu özellikle istiyorum. Bir sorumluluuğun gereği istiyorum. Nisan ayı geliyor. Nisan ayında tekrar sözde Ermeni soykırımı gündeme gelecek. Artık biz bundan gerçekten çok yorulduk. Ama Ermeni Diaspora'sı herhalde bundan yorulmadı. Ya bundan nemalanıyor veyahut da bundan zevk alıyor. Biz diyoruzki, 'Bu tarihçilerin işidir' Bir başbakan olarak Ermenistan başbakanına mektup yazdım. Bakın bu iş tarihçilerin işidir. Eğer bu işte samimiyseniz gelin siyaset bilimcileri, hukukçuları, arkeologları, sanat tarihçilerini hepsini görevlendirelim. Çalışmalarını yapsınlar. Bu çalışmaları neticesinde biz siyasetçiler değerlendirelim. Eğer burada iddia ettiğiniz gibi bir netice çıkarsa biz tarihimizle hesaplaşırız. Ama aynı şekilde acaba siz tarihinizle hesaplaşabilecek misiniz? Biz arşivlerimizi açtık. Şu ana kadar 1 milyonu aşkın belge incelenmiş ve bunların değerlendirilmesi yapılmıştır. Sizin de arşivleriniz varsa açın bunlar da incelensin. Üçüncü ülkelerde varsa onlar da açsın incelensin. Yok iki ülke değil üç ülke olsun. Farklı bir komisyon oluşturulsun isteniyorsa biz buna da varız. Ama bu incelemeler yapılmadan kalkıp da Türkiye üzerinde böyle bir spekülasyonüa girmek, dünyada lobiler oluşturmak suretiyle Türkiye'ye vurma hakkına kimse sahip değildir. Bunu biz hazmedemeyiz. Bunu kabullenemeyiz. Çünkü biz tarih boyunca lekeyle yaşamadık. Bundan sonra da lekeyle yaşamayız bunu da böyle bilsinler."

Bugün Türkie'de 40 bin 50 bin civarında kaçak olarak yaşayan Ermeni bulunduğunu dile getiren Erdoğan, "Ama biz bunları tutup da Ermenistan'a göndermiyoruz." dedi. Buraya gelmelerinin bir sebebi olduğunu anlatan Erdoğan, "Niye geldiler buraya, niye buradalar acaba. Çünkü Ermenistan'da yaşam koşullarını bulamıyorlar. Onun için buraya geliyorlar. Biz onları kovmadık, kovmayacağız. Şu anda bizim Ermeni vatandaşlarımız var, burada yaşıyorlar. Bu Ermeni vatandaşlarımız burada yaşarken biz onların inanç noktasında, mal güvenliği konusunda neyini eksik yapıyoruz. Hepsini sağlıyoruz. Ama bir tane kalkıp da sembolik olayı Türkiye'nin karşısına çıkarırsanız o zaman bizim konuşacak çok şeyimiz var. Bizim 42 büyükelçimiz şehit edildi. Bunun karşısında dünya hangi tutumu takındı. Bunu söylemek de benim hakkım. Ama biz hiçbir zaman onunla bir başkasını dengeleme yoluna gitmeyiz. 1 kişi de olsa, nerede olursa olsun benim ülkemde benim vatandaşımın sorumluluğu bizdedir. Biz o sorumluluğun gereğini sonuna kadar takip eder yerine getirmenin gayreti içerisnde oluruz. Sağa sola bırakmayız. Temsilciler Meclisi'nden nisan ayında böyle bir olumsuz kararın çıkmasını beklemiyoruz ama böyle bir sürpriz ile karşılaşmayı geleceğimiz açısından startejik ortaklığımıza bir gölge olması endişesi taşıyorum. Sizlerin bu konuda elinizden geleni yapacağımnıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious