Erdoğan'dan ABD'ye yanıt

Erdoğan'dan ABD'ye yanıt .8935
  • Giriş : 17.07.2007 / 09:01:00
  • Güncelleme : 17.07.2007 / 09:09:32

İran ile gaz anlaşmasına tepki gösteren ABD'ye Erdoğan'dan yanıt!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, İran ile doğal gaz anlaşmasıyla ilgili olarak ''İran'ın bize yapmış olduğu cazip bir teklif var. Burada biz ülkemizin menfaatlerini düşüneceğiz. ABD, yaklaşımını bu noktada gözden geçirecektir'' diye konuştu.

NTV'nin canlı yayınında soruları yanıtlayan Erdoğan, İran ile doğal gaz anlaşmasıyla ilgili olarak ise ''Biz petrolü dışarıdan ithal ediyoruz. İthalatta ödediğimiz rakamı küçültebilmek için arayış içerisindeyiz. Biz ABD'den petrolü, doğal gazı almıyoruz'' dedi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

ÖNCE TÜRKİYE'NİN MENFAATİ

''İran'ın bize yapmış olduğu cazip bir teklif var. Bu teklifte üç tane kuyuyu bize ihalesiz olarak verme teklifi. Burada biz ülkemizin menfaatlerini düşünmeyecek miyiz? ABD, yaklaşımını bu noktada gözden geçirecektir, çünkü Türkiye kendi menfaatini düşünecektir. Aynı şekilde Rusya için de geçerlidir. Her ülke bunu düşünüyor. Şu anda ABD bir çok petrol şirketleriyle Irak'ta çalışmalarını başlatıyor. Rusya buna benzer çalışmalar yapıyor. Biz de yapacağız. Bunu yaparken (Bu çalışmaları yaparken bizden niye izin almadın mı?) diyecek. Bunu anlayışla karşılayacaklarını tahmin ediyorum.''

ABD IRAK'TAN ÇEKİLSİN

Erdoğan, ABD'nin, Irak'tan çekilmesi için takvim açıklanması gerektiğini belirterek, ''(Şu anda hemen çekilmelidir) derseniz bu doğru değildir. Takvim açıklarsa, peyderpey çekilirse, bu, Irak'ı rahatlatır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious