Erdoğan'dan AB'ye: Din ayrımı yaptınız

Erdoğan'dan AB'ye: Din ayrımı yaptınız.8599
  • Giriş : 19.01.2009 / 08:40:00

İsrail'in Gazze saldırılarında Avrupa ülkelerini eleştirerek, "Hıristiyan-müslüman ayrımcılığı yapıyorsunuz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika'nın Hasselt şehrinde Türk kökenli halka hitabından sonra Brüksel'e gelen Erdoğan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin düzenlediği ve Türk dernek başkanları ile işadamlarının katıldığı toplantıda konuştu. Başbakan Erdoğan bir kez daha İsrail'in Gazze'ye saldırılarına değinerek, Batılı ülkelerin konuya hassasiyet göstermesi noktasında Hıristiyan-Müslüman ayrımı yapıldığını öne sürdü.

Gürcistan'daki olaylara anında müdahale ettiğini ve insani yardımın ulaşması için her yolu denedeğini söylediği Avrupa'nın Gazze'de aynı çabayı sarf etmediğini ifade eden Erdoğan, "Maalesef AB, bu anlamda ayrımcılık yapıyor" dedi ve şunları söyledi:

"Hamas yüzde 70 oyla işbaşına gelmiş siyasi bir partidir. Sen İsrail olarak bu partinin birçok milletvekilini tutuklamışsın ve bölgeyi de üstü açık cezaevine getirmişsin. İzin olmadan bir kasa domates sokmak mümkün değil. Jeneratöre bile başka amaçlarla kullanılır diye müsaade etmiyorlar. Ben bile bir başbakan olarak Ramallah sınırında 1 saat içeri girebilmek için bekledim. Dünya, Filistin halkının seçimle getirdiği Hamas'a saygı göstermiyorsa sorarım; hani demokrasi istiyordunuz. İkircikli demokrasi olmaz. Halkın elinden tüm demokrasi aletlerini alıp mahkum edip, sonra demokratiğiz diye seçimlere gidiyorsunuz. Maksat dostlar alışverişte görsün."

Türkiye - AB ilişkilerine ve müzakere sürecine de değinen Başbakan, müzakere sürecinin çok ağır ilerlediğini ve Avrupa'nın sürekli nazlandığını söyleyerek, "Her dönem ikişer başlık açıyorlar. Ümit ediyoruz ki artık bu üç veya dört olur. AB Genel Sekreterliği'ni bir bakanlık çatısı altında topladık ve İstanbul Milletvekilimiz Egemen Bağış'ı da AB'den sorumlu Bakan ve Başmüzakereci yaptık. Artık daha sık ve yoğun çalışmalarla AB sürecini ilerletebileceğiz. Ancak bizim her çabamıza rağmen bu şekilde devam ederlerse şunu da iyi bilsinler; Türkiye bir şey kaybetmez, AB kaybeder. Medeniyetler ittifakı projesini biz niye yapıyoruz; bu kaybı önlemek için yapıyoruz. Bakın işte Huntington da öldü. Dünya ona da kalmadı. Medeniyetler Çatışması dedi ne oldu? İyi mi oldu? Sonunda Medeniyetler İttifakı için çalışan biziz" ifadelerini kaydetti.

Belçika'daki Türk kökenli vatandaşlarla da ilgili konuşan Erdoğan onlara şöyle seslendi:

"Siz artık Avrupalı Türklersiniz. Anaokulundan itibaren eğitime ve entegrasyona önem verin. Bir kez daha hatırlatıyorum ki biz asimilasyonu değil entegrasyonu savunuyoruz. Çalışmadan işsizlik sigortası ile yaşarım anlayışından kurtulmak lazım. Artık boynu bükük bir Türkiye ve Türk imajı yok. GSMH'miz bugün eskilerin çok üstünde. Gururlu ve başı dik bir Türkiye'nin gururlu ve başı dik evlatlarısınız. Arık esnaflıktan sanayiciliğe geçmeniz lazım. Bu sınıfı atladığınız takdirde bu hepimiz için büyük bir aşama olacaktır."

Erdoğan'ın konuşması zaman zaman alkışlarla kesildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*