Erdoğan'dan AB'ye: Süreci gölgelemeyin!

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin müzakere sürecinin kısmen askıya alınmasını öngören AB Komisyonu'nun tavsiye kararını 'siyasî' buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NATO Zirvesi için gittiği Letonya'nın başkenti Riga'dan dönerken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, "Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmesine rağmen böyle bir karar alındı. Görüldüğü gibi karar siyasidir." dedi. AB'ye, "Bu tür yaklaşımlarla süreci gölgelemeyin." çağrısında bulunan Başbakan, durumu sakin karşıladıklarının da altını çizdi. Üyelik sürecinde bu tür zorluklarla karşılaşmanın sürpriz olmadığını belirtirken şu mesajı verdi: "Bu, Türkiye'nin AB ile ilgili çalışmalarını olumsuz etkileyen veya durduran bir karar değildir. 11 Aralık'ta dışişleri bakanları, 14-15 Aralık'ta da liderler toplantısı var. Birçok şey değişebilir. Hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam edeceğiz, çalışmalanımızı sürdüreceğiz." Erdoğan, "Bu ifade, kapatılan başlıkların zamana yayılması, ek protokole bağlanan başlıklarda çalışmaların sürdürülmesi anlamına mı geliyor?" sorusuna ise "Aynen öyle." karşılığını verdi.

KKTC'ye uygulanan izolasyonlar kaldırılmadan Rumlara limanların açılmayacağına dikkat çeken Başbakan, şöyle devam etti: "Bizi üzen nokta, bu açıklama neden alelacele yapıldı. AB dönem başkanı cuma günü Ankara'ya geliyor. Bu açıklama 6 Aralık'ta yapılacaktı. Bu acelecilik niye? Dönem başkanına (Finlandiya Başbakanı) bunu soracağız." Erdoğan, "Karara karşı sert değilsiniz." şeklindeki hatırlatma üzerine de, "Sert olmaya gerek yok, nerede sert olacağımızı biliyoruz. Kişi başına düşen milli gelirimiz 10 bin doları bulsun, o zaman bakarız. Şimdi 5 bin 500 dolar oldu, geriye 4 bin 500 dolar kaldı." dedi.

Bu arada devreye giren Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, kişi başına 10 bin dolar gelir hedefinin tutturulmasının, ekonomik ve demokratik reformların yapılmasına, iç huzurun sağlanmasına bağlı olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, "Papa'nın AB mesajı çok etkili olmadı herhalde?" şeklindeki soruya da, "Durun bakalım. Bunun etkileri öyle bir iki saatte ortaya çıkmaz. Verdiği mesajlar bir buçuk milyarlık Hıristiyan alemine yönelik çok önemli mesajlardır." karşılığını verdi. "Piyasalar da bu mesajı sakin karşıladı." hatırlatmasına ise "Demek ki piyasalar daha önceden bu beklentiyi satın almış." dedi. "Karar sert oldu değil mi?" sorusu karşısında ise Erdoğan şunları kaydetti: "Açıkçası bunu hemen açıklamalarını istemezdik. Ayrıca bu ülkelerle NATO, AGİT gibi birçok uluslararası çatı altında beraberiz, medeniyetler ittifakı projesinde ortak çalışıyoruz, Ortadoğu'da barış çabalarını birlikte yürütüyoruz. Endişeye gerek yok. Bu süreç sakin bir şekilde devam edecektir."

İŞTE DONDURULACAK 8 MADDE

1- Malların serbest dolaşımı

2- İş kurma hakkı ve hizmet sunma

3- Mali hizmet

4- Tarım ve kırsal kalkınma

5- Balıkçılık

6- Taşımacılık politikası

7- Gümrük birliği

8- Çevre ve dış ilişkiler

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious