Erdoğan'dan Ahmedinecad'a asker telefonu

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Erdoğan dün Ahmedinecad’ı arayarak İngiliz kadın asker Faye Turney’in serbest bırakılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı arayarak İngiliz kadın asker Faye Turney’in serbest bırakılmasını ve 15 İngiliz askerle Tahran’daki Türk Büyükelçiliği yetkililerinin görüştürülmesini istedi. Ahmedinecad da talebi olumlu olarak incelediklerini açıkladı.
İran tarafından esir alınan 15 İngiliz askeriyle ilgili olarak önceki gün Suudi Arabistan’da İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile görüşen Erdoğan dün kendisine net bir yanıt gelmemesi üzerine bu defa da Ahmedinecad’ı telefonla aradı. Erdoğan ilk etapta kadın asker Turney’in serbest bırakılmasını ve Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği yetkililerinin askerlerle görüştürülmesini istedi.
Ahmedinecad, dün İran Devlet Televizyonu’na yaptığı açıklamada, "İran, Türkiye’nin Faye Turney’yi serbest bırakma talebini ’olumlu bir bakışla’ inceleyecek" dedi. Haberde, Erdoğan’ın Ahmedinecad ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi’nin 15 İngiliz askeriyle görüşebileceğini söylediği, ayrıca İngiliz kadın askerin serbest bırakılması talebinde bulunduğu belirtildi.
Haberde, "İngiliz hükümetinin kötü tutumu nedeniyle bu dosyanın hukuki bir yola girdiğini belirten Ahmedinecad, Türk talebinin olumlu bir bakışla incelenmesi için talimat verdi" denildi.
Erdoğan, Muttaki ile görüştüğünü söylemiş ve Muttaki’den öncelikle kadın esirin serbest bırakılması konusunda yardımcı olmalarını rica ettiğini, Muttaki’nin de kendisine kadın esiri serbest bırakabileceklerini söylediğini kaydetmişti. Erdoğan dün de Muttaki’den telefon beklediğini ancak kendilerinin de İran tarafını arayabileceğini dile getirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious