Erdoğan'dan Alevilere: "Bu matem bizim matemimiz"

Erdoğan'dan Alevilere:
  • Giriş : 11.01.2008 / 19:42:00
  • Güncelleme : 12.01.2008 / 08:54:30

Başbakan Erdoğan konuşmasına, "Sevgili canlar, değerli kardeşlerim" diyerek başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem ayı orucu iftarında yaptığı konuşmasına, "Sevgili canlar, değerli kardeşlerim" diyerek başladı. Erdoğan, "Sevgili canlar, ben buraya sizin mateminizi paylaşmaya değil, hep birlikte bizim matemimizi paylaşmaya geldim." diye konuştu.

Muharrem ayı orucu iftarı, Bilkent Otel'de Sakarya Salonu'nda yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yemekten sonra yaptığı konuşmasına, "Sevgili canlar, değerli kardeşlerim" diyerek başladı. Erdoğan'ın bu sözleri salondan büyük alkış aldı. Erdoğan, "Hepimiz için çok özel bir günde, çok özel bir mana etrafında, bir araya gelmemizi sağlayan nazik davetinize teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum. Siz can kardeşlerimizle gönül dostlarım ile bir arada olmaktan, yüz yüze hasbehal etmekten son derece memnun olduğumu özellikle ifade etmek isterim." diye konuştu.

Bu buluşmanın bir matem vesilesiyle olmasının, bir Muharrem gününde gerçekleşmesinin herkes için derin manalar taşıdığını kaydeden Erdoğan, "Burada birlikte olmanın, birliğin, beraberliğin sesini yükseltmenin, el ele gönül gönüle yüz yüze olmanın memnuniyetini taşıyorum." dedi. Erdoğan şöyle devam etti: "Aynı inanç iklimine mensup olmanın huzuru ile yüzyıllar boyu aynı temiz kaynaklardan su içmenin hazzı ile bugünlere geldik. Farklılıklarımız birlik içinde vahdet ikliminde erimiş, hepimiz bir bütün olmuşuz. Tabii ki bir Muharrem günündeyiz. Bu günün manasını ve önemini çok iyi biliyoruz. Yüreklerimiz buruk, kalplerimiz mahsundur. Ama Allah'a hamd olsun ki, gönüllerimiz birdir, beraberdir. Umutlarımız diridir, geleceğe böyle bir umud ile bakıyoruz."

"BU MATEM BİZİM MATEMİMİZDİR"

Hiçbir toplumun, "gelin canlar bir olalım" düsturunu Türk milleti kadar açık ve net olarak dile getirmediğini kaydeden Erdoğan, "Sevgili canlar; ben buraya sizin mateminizi paylaşmaya değil, hep birlikte bizim matemimizi paylaşmaya geldim. Bu matem bizim matemimizdir." ifadesini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Duygu seli olarak bizim ortak dünyamızın bir parçasıdır. Bu davete gönül huzuru ile icabet ettik, çünkü gönül huzuru ile bir davet vardı. Benim için de icabet gerekti. Zira burada sevgili kardeşlerim olarak sizler varsınız. Bu buluşmayı farklı mülahazalarla değerlendirenler olabilir. Bizim gönül dünyamız çok geniş, çok kucaklayıcı olmalıdır. 'Biz gelmedik kavga için, bizim işimiz sevgi için. Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik.' İşte bizim değerlerimiz bu."

"FARKLILIKLARIMIZIN ALTINI ÇİZMEK İÇİN DEĞİL, MÜŞTEREK AKLIN ORTAYA ÇIKMASI İÇİN BURADAYIZ"

Hiç kimsenin aklının, iradesinin, gönlünün, başkasının ipoteği altında bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, şu görüşleri aktardı:

"Dinin tek bir sahibi vardır. O da yüce Allah'tır. Kimse kimseye din bahşetme, din lutfetme hakkına sahip değildir. Gönüllerin sahibi bellidir. İnanıyorum ki, muhabettimiz, sevgimiz, açık yürekliliğimiz, bütün ön yargıları eritecek kadar büyüktür, büyük olmalıdır. Kaldı ki, bizler sadece bu vesileyle, sadece Muharrem ve matem vesilesiyle bir araya gelen bir toplum değiliz. Her zaman, her yerde tasada ve kederde acıda ve mutlulukta birlikteyiz, birlikte olmalıyız. Bizim için bin yılı aşkın bir tecrübedir. Dolayısıyla bu akşam ki buluşmamız son derece tabii ve normal bir buluşmadır. Zira, hepimiz hür ve özgür bir ülkenin vatandaşlarıyız. Hepimiz birlik esasında daha güçlü bir millet olmanın sevdasındayız. Farklılıklarımızın altını çizmek için değil, müşterek aklın, müşterek irfanın, birlik iradesinin ortaya çıkması için bu akşam burada bir ve beraberiz."

"HERKES BU ÜLKEDE EV SAHİBİ VE KARDEŞ"

"Bizler tarhite ve bugün; birlikte ortak bir medeniyet inşaa etmenin onurunu, istiklalin hazzını, şerefini birlikte hisseden modern Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarıyız." diyen Erdoğan, siz biz ayrımı olmadan, herkesin bu ülkede ev sahibi ve kardeş olduğunu vurguladı.

Türk milletinin "acıyı bal eylemesini bilen" bir millet olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bundan sonra da Allah'ın izini ile birbirimizi daha da aydınlatmak üzere bu ruhla medeniyet yolundaki yürüyüşümüzü sürdüreceğiz." dedi.

PINAR ACAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious