Erdoğan'dan asgari ücretliye müjde

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Gelir Vergisi Kanununda yapılan değişiklikle, asgari ücretliyi sevindirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, evli, 4 çocuklu asgari ücretlinin yıllık avantajının 401 YTL yerine 861 YTL; bekar asgari ücretlinin ise 401 YTL yerine 506 YTL olacağını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, kadın iş gücü açısından çok önemli olan tekstil ve hazır giyim sektörünün temsilcilerinin, Hükümetten, ev kadınlarının el işlerini değerlendirebilmek konusunda ısrarla taleplerde bulunduklarını söyledi.

Çıkardıkları kanunla, bu talepleri karşıladıkları için mutlu olduklarını dile getiren Erdoğan, getirilen düzenlemeyle, el sanatlarını kanuni korumaya aldıklarını kaydetti. Erdoğan, özellikle belediyeler, yerel yönetimler ve hatta muhtarlıkların, kadın emeğinin ekonomiye kazandırılması için yeni örgütlenmeler kuracaklarını belirtti.

"EMEĞİYLE GEÇİNEN EV KADINLARINI BAŞTACI EDİYORUZ"
Emeğin en kutsal değer olduğunu dile getiren Erdoğan, "Biz, emeğiyle geçinen ev kadınlarımızı da bu vesileyle baştacı ediyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Gelir Vergisi Kanununda yapılan değişiklikle, ülkede yıllardır sözü edilen, ancak bugüne kadar hiç bir hükümetin hayata geçirmeye yanaşmadığı çok önemli bir uygulamayı da başlattıklarını ifade ederek, asgari ücretli vatandaşlar üzerindeki vergi yükünü ciddi oranda hafiflettiklerini, belirli şartlar altındaki vatandaşlar üzerindeki vergi yükünü ise tümden kaldırdıklarını bildirdi.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ
Erdoğan, mükellefin kendisi, çalışmayan ve hiçbir geliri olmayan eşi ile bakmakla yükümlü oldukları çocukları için, asgari geçim indirimi denilen standart bir indirim getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:
"İndirim, ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarının, mükellefin kendisi için yüzde 50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için yüzde 10’u, çocukların her biri için ayrı olmak üzere -kaç çocuğu olursa olsun- yüzde 7.5, diğer çocuklar için ise yüzde 5’i olarak uygulanacaktır.

Böylece bekar bir asgari ücretli için asgari ücretinin yarısı; evli, 4 çocuklu ve eşi çalışmayan, asgari ücretle çalışan vatandaşımızın kazandığı asgari ücretin ise tamamı vergi dışı bırakılacaktır. Mevcut uygulamaya göre evli, 4 çocuklu olan asgari ücretli vatandaşlarımızın, vergi iadesi kapsamında 2007’de 401 YTL vergi iadesi alması öngörülüyordu. Oysa bu uygulamayla aynı asgari ücretli vatandaşlarımız, 861 YTL’lik bir avantajdan yararlanacaktır. Yani asgari ücretlimiz, yeni uygulamayla vergi iadesi uygulamasının 2 katından daha fazla bir avantajdan yararlanacak. Bekar asgari ücretlimizde yıllık avantaj 401 YTL yerine 506 YTL olacaktır. Haydi bekarlar evlenmeye diyorum. Evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu bir asgari ücretli için yararlanılacak asgari geçim indirimi tutarı 759 YTL olacak, bu tutar da asgari ücretlinin yararlandığı vergi iadesinin neredeyse 2 katı olmaktadır."

Başbakan Erdoğan, özelde ev hanımları, genelde ise asgari ücretli aileler ve hala bekar olanların, yapılan bu değişiklikle biraz olsun rahatlayacaklarını söyledi.

TEŞVİK YASASI
Bölgesel kalkınma adaletsizliğini, üretimi, istihdamı doğrudan ilgilendiren bir düzenleme daha yaptıklarını ifade eden Erdoğan, teşvik yasası kapsamında bulunan 49 ilde işletmelere sağlanan desteklerle ilgili olarak önemli bir değişikliğe gitme müjdesini vermek istediğini kaydetti.

Recep Tayyip Erdoğan, 49 ildeki işletmelerin teşviklerden yararlanabilmesi için, çalıştırmaları gereken işçi sayısını 30’dan 10’a düşürdüklerini ifade etti.

Geçen hafta Genel Kurulda kabul edilen bu değişiklikle, söz konusu illerde teşvik uygulamasından yararlanabilecek işletmelerin sayısının artırıldığını kaydeden Erdoğan, "Bu sayede şehirlerimizin ekonomilerinde, kalkınmalarında, istihdam kapasitelerinde önemli gelişmeler, ilerlemeler sağlanacağı beklentisi içerisindeyim. Biz bunları sağlıyoruz, girişimcimiz de bunlar karşısında, objektif ve vatanseverlik gayreti içerisinde inşallah adımlarını atacak" diye konuştu.

-YURTDIŞI ÇIKIŞ HARCININ DÜŞÜRÜLMESİ
Yurtdışına çıkan bütün vatandaşları ilgilendiren bir değişiklik daha yaptıklarını ifade eden Erdoğan, "Bazı şeyleri burada söylüyorum ama yansımıyor" dedi.

Yurtdışına çıkış harcı hakkındaki kanun tasarısının bugün Genel Kurulda görüşüleceğini belirten Erdoğan, bu kanunla, başta yurtdışında ikamet eden vatandaşları ilgilendirmek üzere milyonlarca insanı ilgilendiren bir düzenleme yaptıklarını vurguladı. Erdoğan, tasarının kanunlaşmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla yurtdışına çıkan bütün vatandaşların, bundan sonra 15 YTL harç ödeyeceğini kaydetti.

Yurtdışına çıkıştaki muafiyetleri de kaldırdıklarını belirten Erdoğan, "Daha önce 70 dolardan 70 YTL’ye düşürdüğümüz çıkış harcını 15 YTL’ye düşürüyoruz" dedi. Erdoğan, bu harç tutarlarının biletlere yansıtılacağını söyledi.

Erdoğan, bu kanunla, yurtdışında son 1 yıl içinde 6 aydan fazla ikamet eden işçiler, işverenler, yurtdışında bulunan vatandaşlar ile 7 yaşından küçük çocuklar, ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu ve yük taşıma araçlarının mürettebatından ise harç alınmayacağını kaydetti.

"VATANDAŞLARIN ŞİKAYETİNİ ORTADAN KALDIRDIK"
Bugüne kadar yurtdışı harcının yüksekliği konusunda şikayetler aldıklarını belirten Erdoğan, bu uygulamayla ekonomiyi herhangi bir kayba da uğratmayacaklarını ifade ederek, bu harçlardan elde edilen gelirleri son 2 aydır TOKİ’ye aktardıklarını söyledi. Erdoğan, "Harç miktarının düşürülmesi gelir kaybına yol açmayacaktır. Çünkü bizden öncekiler faiz borçlarını ödemek için, yamaları dikmek için bunu kullanmaya gayret ediyorlardı ama yama çok büyüktü, yetmiyordu. Bizim öyle bir derdimiz yok" diye konuştu.

BAŞBAKAN’A YOĞUN TEZAHÜRAT
Grup toplantısında, çoğunluğunu kadınların ve gençlerin oluşturduğu bir çok ilden gelen AK Parti’liler, Başbakan Erdoğan’a, konuşması öncesinde ve konuşurken yoğun sevgi gösterisinde ve tezahüratlarda bulundu.

Partililer, "Recep Tayyip Erdoğan", "İşte gençlik ve iktidar" sloganları atarken, bir grup partili, "Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda" şarkısının nakarat bölümünü seslendirdi.

Partililer, Başbakan Erdoğan, konuşmasına başlamak için kürsüde beklediği sırada, AK Parti Grup Başkanvekili İrfan Gündüz’ün uyarılarına rağmen tezahüratlarını sürdürdü.

AK Parti Mersin İl Teşkilatı, milletvekillerine cezerye dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious