Erdoğan'dan Aysun Kayacı'nın sözlerine tepki

Erdoğan'dan Aysun Kayacı'nın sözlerine tepki.11842
  • Giriş : 19.04.2008 / 22:02:00
  • Güncelleme : 19.04.2008 / 22:04:50

Erdoğan, Aysun Kayacı'nın 'Dağdaki çobanla oyum neden eşit?' sözüne üstü kapalı cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MÜSİAD Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Erdoğan manken Aysun Kayacı'nın 'Dağdaki çobanla oyum neden eşit?' sözüne üstü kapalı tepki gösterdi. İşte Erdoğan'ın sözleri:

Manken Aysun Kayacı'nı NTV'de yayınlanan 'Haydi Gel Bizimle Ol' programında söylediği, "Dağdaki çoban'la benim oyum eşit mesela. Niye? " sözlerine Başbakan Erdoğan'dan tepki geldi.

MÜSİAD Genel Kurulu'nda iş adamlarına konuşana Erdoğan, Kayacı'nın sözleriyle başlayan 'Dağdaki Çoban' tartışmasına dahil olarak isim vermeden üstü kapalı olarak eleştiri yaptı. ''Eğer oy vermedeki eşitliği tartışmaya açarsanız doğrudan demokrasiyi tartışmaya açmış olursunuz'' diyen Erdoğan, demokrasinin, ''vatandaşın özgür iradesiyle serbestçe hiçbir baskı altında kalmadan oy kullanması, kendi yöneticilerin seçmesi ve iktidarın gerçek sahibi olması'' demek olduğunu söyledi.

TEPKİ GELMEMESİ ÇOK MANİDAR

Oy vermedeki eşitliğin tartışmaya açanlara karşı hiç bir siyasi partiden tepki gelmemesinin çok manidar olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, demokrasinin her seviyeden, her gelir grubundan kökeni, ırkı, dini ne olursa olsun, her bir vatandaşın eşit oy hakkına sahip olması anlamına geldiğinin altını çizdi. Başbakan konuşmasını şöyle sürdü: ''Eğer bu özgürlüğü, eşitliği vatandaşın elinden alırsanız, orada demokrasiden, demokrasinin hiçbir çeşidinden bahsedilemez. Eğer oy vermedeki eşitliği tartışmaya açarsanız, doğrudan demokrasiyi tartışmaya açmış olursunuz. Demokrasinin bu en asli unsurunu, hatta demokrasinin bizatihi kendisini tartışmaya açanlara karşı, siyasi partilerden hiçbir tepkinin gelmemesi çok manidardır. Seçmenlerin mahiyetini tartışmaya açmak, milli iradeyi kategorilere ayırmak, demokrasiyi tartışmaya açmakla eş anlamlıdır.''

Demokrasiye, milli iradeye, demokratik özgürlüklere ve demokratik kazanımlara karşı atılan her adımın, yine karşısında tüm demokratik örgütleri, partileri bulabilmesi gerektiğini anlatan Erdoğan, Anadolu'nun ve Anadolu kalkınmasının öneminin demokrasi noktasında son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Oy verme eşitliğinin sorgulanması gerektiği fikri ortaya atan manken Aysun Kayacı NTV'de yayınlanan, Müjde Ar, Pınar Kür ve Çiğdem Anat’ın da yer aldığı 'Haydi Gel Bizimle Ol' programında, Müjde Ar ile girdiği polemikte şunları söylemişti: Ben vergi veriyorum niye vergisini vermeyen, çok özür dilerim herkes üstüme gelecek ama kalıp olarak söylüyorum, 'dağdaki çoban'la benim oyum eşit mesela. Niye? Hiç vergisini vermeyen biriyle niye benim oyum eşit. O benim kadar duyarlı benim kadar sorumluluk sahibi bir şekilde yaklaşıyor mu acaba

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious