Erdoğan'dan Bahçeli'ye tazminat davası

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli aleyhine 20 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a ''sayın'' dediği haberleri üzerine yaptığı yazılı açıklamada, ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli aleyhine 20 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

Başbakan Erdoğan'ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından açılan davanın dilekçesinde, Bahçeli'nin, 21 Mart 2007 tarihinde yayınladığı yazılı basın açıklamasında, ''Erdoğan'ın
şahsiyet haklarına saldırı kastıyla tamamen gerçek dışı ithamlarda ve fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu'' iddia edildi.

Dilekçede, Bahçeli'nin yazılı basın açıklamasında kullandığı, ''Erdoğan, İmralı canisiyle aynı onur ve itibar çukurunu paylaştığını nihayet ikrar etmiştir'', ''Peşmerge liderleri ve Türkiye'nin terör destekli ayrılıkçı hainlerle bölücülük yarışına giren ve seçim rekabetine hazırlanan...'' şeklindeki ifadelere yerildi.

Erdoğan'ın doğrudan doğruya kişiliğinin hedef alındığı öne sürülen dilekçede, Bahçeli'nin Erdoğan'ı terör örgütü elebaşısı ile itibar ilişkisi kurmakla karalamaya çalıştığı, ağır ve haksız bir saldırıda bulunduğu iddia edildi.

Bahçeli'nin ifadelerinin eleştiri ve ifade özgürlüğü hak ve görev sınırlarını aştığı savunulan dilekçede, dava konusu yazılı basın açıklamasında yer alan ifadelerden dolayı manevi tazminata hükmedilmesinin şartlarının oluştuğu belirtilerek, Bahçeli'den yasal faiziyle birlikte 20 bin YTL manevi tazminat talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious