Erdoğan'dan bankalara son uyarı

Erdoğan'dan bankalara son uyarı.14438
  • Giriş : 07.11.2008 / 09:07:00

Başbakan Erdoğan,bankacılardan kredileri geri çağırmamasını istedi. Erdoğan, kulağına bazı duyumlar geldiğini, bankalardan kredileri geri çağırmamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan'ın, banka mevduatlarına olası bir güvencenin belli bir limiti olabileceğini söylediği de öğrenildi.

Türkiye Bankalar Birliği, Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ve yönetim kurulu üyeleriyle dün Ankara'da bir dizi temasta bulundu. Bu kapsamda ilk olarak Başbakan Erdoğan'ı ziyaret eden bankacılar, bankacılıkta son dönemde yaşanan sıkıntıları anlattı. Görüşmede, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Nazım Ekren ve Hayati Yazıcı, Devlet Bakanları Kürşad Tüzmen, Mehmet Şimşek ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da bulundu. Yaklaşık 1 saat süren görüşme, basına kapalı yapıldı. Görüşme sırasında Erdoğan'ın kredilerin geri çağrılmaması gerektiği yönündeki istemini belirttiği, banka mevduatlarına verilecek olası bir güvencenin de belli bir limite kadar olacağını söylediği kaydedildi

BDDK'yı da ziyaret eden Bankalar Birliği Yönetimi, öğleden sonra da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığında reel sektörle birraya geldi. Hisarcıklıoğlu, finans sektörünün, ekonominin temel organları olan reel sektöre ve KOBİ'lere kan akışını sağlayan damarlara benzeterek, finans sektörü ile reel sektörün, aynı elmanın iki yarısı olduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu, "Bu yüzden de biri kötü durumdayken, diğerinin iyi durumda olması beklenmemeli. Küresel kriz, bankaların ve şirketlerin bilançoları ile Türkiye'ye taşınıyor" dedi

Finans kanalları açık tutulmalı

Bu süreçte her iki sektörün de güçlendirilmesine ihtiyaç olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Zira özellikle de KOBİ'lerin finansmana ulaşım imkanlarının gelecek dönemde açık tutulmasının hayati öneme sahip olduğu bir dönemdeyiz. Gelecek dönemde Türkiye, büyüme temposunu korumak zorundadır. Büyümeyi sürdürmek için de yurtiçi ve yurtdışı finans kanallarını açık tutmaya mecburuz" diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, bankaların, aracılık işlevlerini yerine getirmeleri, gerçek bankacılık yapabilmeleri için kamunun, mali sistem üzerindeki ağırlığının, yani hem aracılık maliyetlerinin hem de kamu borçlanmasının azaltılmasının şart olduğunu ifade etti. Bunun da mali disiplinin sürdürülmesi ve kamuda harcama reformunun gerçekleştirilmesi ile mümkün olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, reel sektör üzerindeki girdi maliyetlerinin azaltılması ve yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik yapısal reform sürecinin devam ettirilmesini beklediklerini kaydetti.

Dış kredilere garanti talebi yok

Toplantıda basının bankaların dış kredilerine devlet garantisi verilmesine ilişkin sorularını yanıtlayan TBB Başkanı Özince ise, bunun gündemlerinde olmadığını söyledi. Özince, "Bu konuda bilgim yok. Sektör olarak böyle bir talep, böyle bir beklenti, böyle değerlendirme yok. Bunun gerekli olduğunu takdir edecek, sorumlu olan insanlara sormak lazım, her konuda yorum yapmak doğru değil" dedi.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*