Erdoğan'dan Baykal'a, Köşk önerisi

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmalarına ilişkin CHP'ye 'adayınızı belirleyin' teklifini tekrarlayarak, "Süre azaldı, adayınızı belirleyin, olaki tutar." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) 2. Yıldönümü Kutlamaları münasebetiyle Crowne Plaza'da konuşan Başbakan Erdoğan, ana muhalefet partisine yüklendi. Üç yıldır CHP'nin erken seçim diye vakit öldürdüğünü söyleyen AK Parti Genel Başkanı Erdoğan; "Erken seçim dememeye başladılar. Cumhurbaşkanı seçimiyle de ilgili süreçte artık sona gidiyoruz. Ben mesajımı da verdim. 'Adayınızı belirleyin' dedim. Ola ki, tutar." dedi.

CHP'nin meclisi çalıştırmamak için elinden geleni yaptığını iddia eden Erdoğan, "Mecliste konuşma yapmayacağı halde dağdan bayırdan bahsedip konuşuyorlar. Biz bazı şeyleri bitirmek istiyoruz, onlar bitirmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bir kanun maddesinin görüşülmesi bazen iki günümüzü alıyor. Varsa bir tavsiyeniz, hükümete tavsiye et. Dışarıdan bakanlar bu ülkede sıkıntı var zandediyorlar." diye konuştu.

Piyasaların olumsuz etkilenmesinden rahatsız olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, ekonominin yapay risklere pirim vermeyecek kadar güçlü olduğunu vurguladı. Kronik sorunları çözmek için topyekün mücadele sağladıklarını dile getiren Erdoğan, ekonomiyi gazete sayfalarına ve bir kesimle temas kurarak yönetenler olduğunu, kendilerinin ise böyle bir yönetim anlayışını benimsemediklerini ifade etti. Bankacılara hasım bir zihniyet içinde var olanların da bulunduğuna değinen Erdoğan, yabancı sermayenin bankaları satın almasıyla ilgili eleştirelere ise "Bazıları yabancı sermaye bankaları ele geçiriyor, diyor. Bunu engelleyemezsin. Söylüyorum para su gibidir, nerden zeminini bulursa oraya akar. Bunu zorla da değiştirmeye kalkmanın anlamı yok." sözleriyle cevap verdi.

Türkiye'de ilk defa beş yılı bitiren bir hükümet olacağını belirten Başbakan Erdoğan; "Dört yıl iki ayı deviriyoruz. Bana yabancı yatırımcılar erken seçim olacak mı? diye soruyorlar, bende olmayacak diyorum. Bu ülkede onaltı aylık hükümetler bile olmuştu. Bu şekilde ülkede istikrar ve güven olur mu? Yabancı gelip bir yatırım yapar mı ? "diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious