Erdoğan'dan çarpıcı açıklamalar!

Erdoğan'dan çarpıcı açıklamalar!.8599
  • Giriş : 05.03.2009 / 08:10:00
  • Güncelleme : 05.03.2009 / 08:21:18

Erdoğan, Doğan Grubu'ndan yeni bir mektup daha geldiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Şu anda 'ekonomik krizden etkilendim' diyenler, böyle bir hava estirenler, psikolojik, sanal bir hava estiriyorlar ve ülkemde kendileri bir kriz meydana getirmenin gayreti içindeler'' dedi.

AK Parti Genel Merkezi'nden gerçekleştirilen canlı yayında Kral FM'in Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Akbay'ın programına katılarak soruları yanıtlayan Erdoğan, partisine, ''2 Temmuz seçimlerine göre mukayese edilemeyecek kadar olumlu yönde bir ilgi olduğunu'' söyledi.

Bölgesel miting değil il mitingi yaptıklarını ve komşu illerden ''bindirilmiş kıtalar gelmediğini'' ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin dört bir yanında herkese ulaşmaya çalıştıklarını anlattı.

Erdoğan, bugün itibarıyla 25 miting yaptığını, bu rakamın hafta sonunda 30'u bulacağını kaydetti.

Miting düzenlenen yerlerde toplu açılışlar da yaptığını belirten Erdoğan, bu etkinlikler sırasında yaşlıların ve özürlülerin kendisini oldukça etkilediğini ifade etti.

Gaziantep'de bir açılışa giderken yolda bazı vatandaşların ellerinde ''hortum ışıklandırmalarından'' yapılma ''One Minute'' yazısını görmesi üzerine durduğunu ve oradaki bir binadaki evde toplanan vatandaşların da sevgi gösterisinde bulunduğunu anlatan Erdoğan, eşiyle söz konusu eve çıktığını belirterek, şöyle devam etti:

''Enteresan bir şey oldu, geçen dönem milletvekilimiz olan Ahmet Uzer beyin meğerse ablasının eviymiş ve o akşam ailece bir araya gelmişler, Gaziantep'in ileri gelenlerinden bir aile, anlamlı bir buluşma oldu.

Onlara çıkarken bir alt kattaki hanımefendi önümüzü kesti dedi ki 'Başbakanım ben bu gece rüyamda sizi gördüm, Gaziantep'e geliyorsunuz, bize de yemeğe geliyorsunuz.' 'Herhalde yemek yiyemeyeceğiz, ama üsttekilere söz verdim gelin orada birlikte çayı ya da kahveyi içelim' dedik. Enteresan bir anı olarak, son zamanda yaşadığım taze bir olay.''

DOĞAN GRUBUNA KESİLEN VERGİ CEZASI-

Başbakan Erdoğan, Doğan Grubu'na kesilen vergi cezası ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, ''Bunun aslında muhatabı bile değilim'' dedi.

Erdoğan, devletin kurumlarının görevini bildiğini ve görevleri kapsamında gerekenleri ne gerekiyorsa yaptığını belirterek ''Bunu zaten benim yönlendirmeme gerek yok'' diye konuştu.

Maliye Bakanlığının grubu kaç kişiyle denetlediğini ve hangi neticeler aldığını da bilmediğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Netice ortaya çıkar ondan sonra Bakanım benim önüme getirir. Bu da böyle olmuş olaylardan birisidir. Ortaya bugün pek çok şey çıktı. Biliyorsunuz teknik takipe takılmalar, bunlar gazetelerde internet sitelerinde yayınlandı. Bunlar bizi rahatsız eden konular. Kimlerle kimler ne bağlantısı kuruyor, bakın bunlar ortaya çıkıyor. Bunlar ortaya çıktıca... Demek ki geçmişten bugüne kim bilir neler oldu neler. Bugüne kadar tabii imtiyazlı bir hava vardı. Bu imtiyazlar ortadan kaldırılınca rahatsızlıklar başladı. Eğer siz hesabınıza kitabınıza güveniyorsanız neden rahatsız oluyorsunuz? Gece demeden gündüz demeden 'Benim servetim bire 5 katladı' diye övünen bu zatlar, olay bu noktaya geldiği zaman neden rahatsız oluyorlar? Bir taraftan 'Bire beş katladı benim servetim' bunu diyeceksin açık açık her yerde... Bana bizzat mektubunda bile bunu söyledi. Ama gel görelim ki bu tür olaylar da olunca 'E kalkıp bana kendilerinin aleyhine yazdık diye saldırdılar şu bu'... Bakın şimdi bana yeni bir mektup daha yazdı. Yazdığı mektubunda yine bu tür şeylerden de bahsediyor. Ben o mektuba cevap bile yazmayı düşünmüyorum.

Burada önemli olan şey şu; dürüst olmak lazım, samimi olmak lazım. Eğer olay hakarete varırsa, eğer olay aile boyutuna varırsa ki bundan çok rahatsız olduğunu da söyleyen bir insan. Böyle olduğuna göre bu alanların içerisine girmenin anlamı yok. Hiç bir zaman da Tayyip Erdoğan'ın kitabında hissilik, duygusallık yok.''

''ERGENEKON'' SORUŞTURMASI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ergenekon'' soruşturması ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, yürütme olarak yargının kararını yerine getirdiklerini bildirdi.

Erdoğan, ''Ergenekon operasyonu, tamamıyla yargının tespitleri doğrultusunda almış olduğu kararlarla yürütmeye verdiği talimatın yerine getirilmesidir'' dedi.

Türkiye'de kuvvetler ayrılığı bulunduğunu anımsatan Erdoğan, yargının, teknik takip gibi çalışamalar yaptığını, bazı şeyleri tespit ettiğini ve yürütmeye talimat verdiğini, güvenlik güçleri vasıtasıyla da yürütmenin bunun gereğini yaptığını, sümen altı etmediğini söyledi.

Erdoğan, ''Yargının üzerine gitmek çok yanlış, yürütmeye farklı yaklaşımlarda bulunmak çok yanlış. Yürütme olarak yargının talimatını yerine getiriyoruz. Yargının üzerine de fütursuzca, kanunları çiğneyerek gitmek de çok yanlış diye düşünüyorum. Bırakalım, ne yargısız infaz yapalım, ne de yargıya müdahale edelim neticesini bekleyelim'' görüşünü dile getirdi.

EKONOMİK KRİZ

Başbakan Erdoğan, ekonomik kriz haberleri ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, Türkiye'nin kim ne derse desin dünyadaki krizin diğer ülkeleri etkilediği gibi etkilemediğini bildirdi.

''Şu anda 'etkilendim' diyenler, böyle bir hava estirenler, psikolojik, sanal bir hava estiriyorlar ve ülkemde kendileri bir kriz meydana getirmenin gayreti içindeler'' diyen Erdoğan, bunun muhalefetin işine geldiğini, muhalefetin de buradan nemalanmak istediğini söyledi.

Erdoğan, enflasyonun 11 puanı yakaladığında muhalefetin ''üzerine atladığını'' ancak bugün kriz ortamında enflasyonun 7,7'ye düştüğüne işaret ederek ''Şimdi niye konuşmuyorlar'' diye sordu.

İşsizlik oranının göreve geldiklerinde 10,7 olmasına karşın şu anda 12'yi geçtiğini belirten Erdoğan, bunun mevsim koşullarından dolayı da böyle olduğunu söyledi.

Turizm sezonunun açılması ile hizmet sektörlerinde canlılık başlamasının ardından bu rakamda da düşüş görüleceğini anlatan Erdoğan, ''Bu yıl sıkıntılı bir yıl olacak bizim için'' dedi.

Erdoğan, işverenlere ''İşçinizi çıkarmayın'' çağrısında da bulunarak 2010 yılı itibarıyla olumlu gelişmelerin olacağına inandığını bildirdi.

YARDIMLAR

Erdoğan, yapılan yardımların muhalefet tarafından ''seçim rüşveti'' olarak nitelendirmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, ''Muhalefetin yeni icat ettiği bir yaklaşım tarzı değil'' dedi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'nu kendilerinin kurmadığını, Turgut Özal zamanında kurulduğunu ve ''şöyle ya da böyle'' fonun çalıştığını, iktidara gelmelerinin ardından aralıksız olarak Türkiye'deki fakirler için çalıştırdıklarını bildirdi.

Fonun başbakan yardımcılarından biri tarafı tarafından yönetildiğini ve valiler ve kaymakamlar tarafından halka ulaşıldığını anlatan Erdoğan, sadece hiç bir geliri ve imkanı olmayanların yardımlardan yararlandırıldığını söyledi.

Yardımların seçim döneminde artırılıp artırılmadığının sorulması üzerine Erdoğan, bunun söz konusu olmadığını, her zamanki gibi devam ettiğini ifade etti. Erdoğan, ''Örneğin alıyor mesela muhalefet edecekse, hele hele bir yandaş medya olayıyla olaya yaklaşacaksa, gidiyor seçiyor bir iki evi görüntü almak suretiyle yayınlıyor. Bir tane yakalarsa bunlar binlerce diye takdim ediyor, olay böyle değil'' dedi.

DİYARBAKIR VE AK PARTİ

Erdoğan, ''Bölge insanı açısından Diyarbakır'da AK Parti kazanırsa ne olur, DTP kazanırsa ne olur, ne değişir'' sorusunu yanıtlarken, Türkiye'de en iyi belediyeciliği Partisinin yaptığını kaydetti.

AK Parti ile illerin ''modern, çağdaş ve orada yaşayan insanların yaşam standardının değiştiğini'' anlatan Erdoğan, belediyeciliğin ''kendi uzmanlık alanları'' olduğunu yineledi.

''Sosyal belediyecilik'' yaptıklarını, Türkiye'de Kyoto Protokolü'nü kendilerine kadar kimsenin imzalayamadığını dile getiren Erdoğan, bunun çevrecilik konusunda da ne kadar kararlı olduklarını gösterdiğine işaret etti.

Erdoğan, ''Yerel seçimlerde neden size oy versinler'' sorusuna, ''Biz güvenin ve istikrarın partisiyiz, teminatıyız. Gittiğimiz her yerde yaptıklarımızla konuşuyoruz. Biz hizmet siyaseti üretiyoruz, diğerleri iftira siyaseti üretiyor. Halkıma diyorum ki güven ve istikrar istiyorsan AK Parti'' karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*