Erdoğan'dan CHP'li vekil hakkında suç duyurusu

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, gönderdiği elektronik postada, "kendisine hakaret edildiği" iddiasıyla CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan’ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, Milletvekili Erbatur’un, 2 Nisan 2007 tarihinde şahsına ait olan "gaye.erbatur@tbmm.gov.tr" elektronik posta adresinden Çukurova Üniversitesi öğretim elemanlarına mesaj gönderdiği kaydedildi.
Dilekçede, Erbatur’un, "Cumhuriyet, Laiklik ve Atatürk Düşmanı Bir Maganda’nın Son 12 Yılda Söyledikleri" başlığıyla gönderdiği elektronik postada, şu ifadelere yer verildiği aktarıldı:
"Bu adam Türkiye Cumhuriyeti’ne layık mı? Bu adam Atatürk’ün Çankayası’na layık mı? Hem laik değil, hem layık değil. Mustafa Kemal Atatürk, ’Laiklik adam olmaktır" demiş, o zaman bu adam, adam değildir. Adam olmayan biri ve partisi Atatürk’ün kurduğu bu ülkede yine de yüzde 20 oy alabiliyorsa yazıklar olsun.
Yazıklar olsun, ona ve partisine oy veren ülke ve Cumhuriyet nankörlerine..." Aynı elektronik postada "Başbakan Erdoğan’ın söylemediği ancak kendisine atfedilen bir yemine de yer verildiği" savunulan dilekçede, "söz konusu ifadelerin, Erdoğan’ın onur, şeref ve saygınlığını rencide eden birer saldırı olduğu" iddia edildi.
Nevin Gaye Erbatur’un, "Başbakan Erdoğan’ı, gerçek dışı iddialarla halk nezdinde küçük düşürmeyi, halkın kin ve husumetine maruz bırakmayı amaçladığı" öne sürülen dilekçede, CHP milletvekilinin, Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde düzenlenen "hakaret" suçu kapsamında cezalandırılması talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious