Erdoğan'dan çığ felaketiyle ilgili açıklama

Erdoğan'dan çığ felaketiyle ilgili açıklama.11598
  • Giriş : 25.01.2009 / 17:30:00

Erdoğan, Güneysu'dan ayrılırken Zigana'da meydana gelen çığ ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, Gümüşhane'nin Torul İlçesi'ndeki Zigana Dağı'nda çığ düşmesi sonucu, dağcıların hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

Başbakan Erdoğan, Güneysu'dan ayrılırken Zigana'da meydana gelen çığ ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Zigana'da meydana gelen bu olayın kendisini derinden yaraladığını ifade eden Başbakan Erdoğan, farklı yaş ve meslek gruplarından vatandaşların maalesef çığ altında kalarak hayatını kaybettiğini belirtti.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''İki tane yaralımız var, ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bayındırlık Bakanımız Faruk Bey oradaydı. Bakanımız Murat Başesgioğlu da intikal etti ya da etmek üzere. Trabzon'da da biz arkadaşlarımızla değerlendirme yapacağız. Ona göre durumu bir tahlil edip ne yapılacağına dair kararımızı vereceğiz. Tabii ki dağcılık bir spor dalı olarak hobinin ötesinde bir adım. Zaman zaman maalesef arzu edilmeyen neticeleri de oluyor. Kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. 11 dağcımızı bu şekilde kaybetmek gerçekten üzüntü verici.''

Erdoğan, daha sonra Güneysu'lu hemşehrilerine ''Allahaısmarladık'' diyerek kara yoluyla ilçeden ayrıldı.

ZİGANA'DAKİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Zigana'da 11 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de sağ olarak kurtarıldığı çığ düşmesi olayının ardından başlatılan arama çalışmaları tamamlandı.

Zigana'daki tesislere yakın bir bölgede yürüyüşe çıkan Trabzon Tenis Dağcılık İhtisas Kulübü üyelerinin de aralarında bulunduğu 17 kişinin üzerine, saat 11.00 sarılarında çığ düşmesinin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları sone erdirildi.

Jandarma ve sivil savunma ekiplerince, demir çubuklar ve küreklerle, çığın düşmesi sonucu karların biriktiği yaklaşık 100 metrekarelik bir alanda yürütülen çalışmalarda, başkaca herhangi bir bulguya ulaşılamadı.

Bölgeye gelerek yetkililerden bilgi alan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile Trabzon Valisi Nuri Okutan da çalışmaların tamamlanmasının ardından buradan ayrıldı.

Olayda, 11 kişi hayatını kaybetmiş, 6 kişi de sağ olarak kurtarılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*