Erdoğan'dan Çin'e: Bu bir soykırımdır

Erdoğan'dan Çin'e: Bu bir soykırımdır.11391
  • Giriş : 11.07.2009 / 08:00:00
  • Güncelleme : 10.07.2009 / 23:47:48

Başbakan Erdoğan G-8 Zirvesi için gittiği İtalya'da habercilerin sorularını cevapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


DOĞU TÜRKİSTANDAKİ OLAYLAR

Başbakan Erdoğan, Çin'de yaşanan olaylarla ilgili kullandığı vahşet kelimesinin arkasında olduğunu belirterek, "yüzlerce insanın öldürüldüğü, binlercesinin yaralandığı olaylar için kullanılacak kelime vahşettir. Bu bir soykırımdır" dedi.

''IMF BAŞKANI İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMEDE, KENDİLERİYLE ÖZELLİKLE GENEL ÇERÇEVE NOKTASINDA 'BU ÇALIŞMAYI SÜRATLE GEREK MALİ DİSİPLİN, GEREKSE YAPISAL DEĞİŞİKLİKLER NOKTASINDA BU AY, ÖNÜMÜZDEKİ AY İÇERİSİNDE BUNU BİR NETİCEYE KAVUŞTURURSAK, BİZ DE BUNDAN MEMNUN OLURUZ' DEDİK''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''IMF Başkanı ile yaptığımız görüşmede, kendileriyle özellikle genel çerçeve noktasında 'bu çalışmayı süratle gerek mali disiplin, gerekse yapısal değişiklikler noktasında bu ay, önümüzdeki ay içerisinde bunu bir neticeye kavuşturursak, biz de bundan memnun oluruz' dediğini'' bildirdi.

Erdoğan, İtalya'nın L'aquila kentindeki G-8 Zirvesi'nin son gününde temaslarının ardından açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Erdoğan'ın dün akşam IMF başkanıyla yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, görüşmelerin ne aşamada olduğunu sorması üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

''IMF Başkanı ile yaptığımız görüşmede, kendileriyle özellikle genel çerçeve noktasında 'bu çalışmayı süratle gerek mali disiplin, gerekse yapısal değişiklikler noktasında bu ay, önümüzdeki ay içerisinde bunu bir neticeye kavuşturursak, biz de bundan memnun oluruz' dedik. Çünkü 28 Eylülde malum Türkiye'de IMF'in uluslararası toplantısı yapılacak bu toplantının sonrasına kalmasın istiyoruz dedik, kendileri de bundan memnuniyetlerini ifade ettiler.''

Erdoğan, görüşmede Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ında bulunduğunu anımsatarak, IMF'in de bu öneriden memnuniyet duyduklarını kendilerine ifade ettiklerini anlattı.

Erdoğan, ''Ali bey başkanlığında bu çalışmayı bu ay, önümüzdeki ay içerisinde yoğun bir şekilde sürdürecekler, temenni ederim ki neticeye varırız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*