Erdoğan'dan Cumhuriyet mesajı

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet'in temel değerlerinin her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutulması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin Ahlatlıbel'deki yeni hizmet binasının temel atma törenine katıldı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, "Cumhuriyet'e de demokrasiye de ruhu ve lafzıyla birlikte sahip çıkmalıyız. Özgürleştirici bir güvence olan laiklik ilkesine bağlı kalarak sosyal devletin gereklerini azami ölçüde yerine getirmeliyiz." dedi.

Başbakan, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin istiklal mücadelesi ve büyük bir zaferin sonucunda bugünlere geldiğini belirtti.

Erdoğan, ''aziz Türk milleti bugün de Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetleri aşma yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir'' dedi.

AYDINLIK GELECEK

"Bugün aydınlık bir geleceğin eşiğindeyiz" diyen Erdoğan, "milletçe Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz'' diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin yeni hizmet binasının temelini attıklarını hatırlatan Erdoğan, binanın 2008 yılında tamamlanacağını ve rahat bir çalışma ortamına kavuşulacağını dile getirdi.

Yeni hizmet binasının, yargı camiasına hayırlı olmasını dileyen Başbakan Erdoğan, sözlerini ''Cumhuriyet Bayramı'nızı bir kez daha kutluyorum. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyorum'' diyerek tamamladı.

Törene, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri, kuvvet komutanları, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, üst düzel bürokratlar ve diğer ilgililer katıldı.

GÖREVİMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu da, ''Anayasa Mahkememiz, varoluş nedenine bağlı olarak Anayasa'nın 2'nci maddesinde sayılan 'Cumhuriyetin temel niteliklerini' koruma görevini, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı yetkinlik ve kararlılıkla yerine getirecektir'' dedi.

Tülay Tuğcu, törende yaptığı konuşmada, temel atma töreni için 29 Ekim gününü özellikle seçtiklerini belirterek, ''Cumhuriyetimizin kazandırdığı temel ilkelerin güvencesi olan Anayasa Mahkemesinin 45 yıllık özlemini gerçekleştirerek, ihtiyacına yeni hizmet binasının temelini bugün atacağız'' diye konuştu.

Anayasa Mahkemesinin görevlerini bugüne kadar olduğu gibi kararlılıkla yerine getireceğini anlatan Tuğcu, "bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk ilkelerine bağlı, insan haklarına dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak varlığını, Anayasa Mahkemesi de onu koruma görevini ilelebet sürdürecektir" dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious