Erdoğan'dan diplomasi vurgusu

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Diplomasinin masadan kaçarak değil, masada olmak suretiyle gerçekleştirileceğini bilen bir kadroyuz. Farkımız bu'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Sheraton Otel'de düzenlenen AK Parti İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, Türkmenistan'da Devlet Başkanı'nın yemin törenine katıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Orada 'hak yardımcın, halk yoldaşın olsun' dediler. Çok tatlı bir ifadeydi. Sizler de sorumluluk alan insanlar olarak, ben de bir kardeşiniz olarak, bir de hakkın yardımcımız olmasını, halkın da yanımızda olmasını, yoldaşımız olmasını sağlayacak adımları atmak durumundayız. Her zaman söylüyoruz ya, Allah yar ve yardımcımız olsun.''

-''PEK ÇOK KİRLİ HESABIN SONU OLACAK''-

AK Parti tökezlesin, büyümesin diye Türkiye'nin tökezlemesinden, büyümemesinden hoşnut olacakların bulunduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye'yi hep çaresiz, yılgın, sıkıntıda görmek isteyenlerin bugün de var olduğunu kaydetti. Erdoğan, şöyle devam etti:

''Çünkü güçlü bir Türkiye, bölgede ve dünyada yapılan pek çok kirli hesabın sonu olacak, barış ve uzlaşma cephesi çok güçlenecek. Kirli hesap yapanların bundan rahatsız olması normaldir. Ancak onlar, kendi menfaatleri, kendi stratejileri çerçevesinde hareket edecek, Türkiye'nin birlik ve beraberliğini, huzur ve istikrarını baltalamak için planlar da geliştireceklerdir. Bunların karşısında Türkiye'nin değişimini, huzur ve istikrarını, insanımızın dostluk ve kardeşliğini, bu ülkenin yüzyıllar öncesinden bugünlere taşıdığı medeniyet birikimini korumak ve savunmak da sorumluluğumuzdur. Birbirimize inanarak ve güvenerek milletimize, ülkemize, sonuna kadar bağlı kalarak hedeflerimizi mutlaka koruyarak bunu şimdiye kadar hamdolsun başardık.''

-''KAZANIMLARIMIZ ORTADA''

Erdoğan, Türkiye'nin istikametini doğru tutmanın bugün her zaman olduğundan daha da önemli olduğunu belirterek, dün İsrail Başbakanı Olmert'le yaptığı görüşmeye değindi.

Bu görüşmeyi farklı anlayan, yaklaşım gösterenler bulunabileceğini, bunlara saygılı olduklarını vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

''Ama biz ne yaptığımızın gayet güzel farkındayız. Ne yaptığımızı da iyi biliyoruz. Diplomasinin masadan kaçarak değil, masada olmak suretiyle gerçekleştirileceğini bilen bir kadroyuz. Farkımız bu. Yoksa konuşmadan, masadan uzak, ta tribünden buradan konuşacaksın. Amerika'da iş halledeceksin. Mümkün değil, veya komşu ülkelerden birinden işi halledeceksin, mümkün değil. İşte bizim iktidarımızdan önce komşu ülkelerin çoğuyla konuşmayan bir Türkiye vardı. Kazanımlarımız ortada ama şu anda kazanımlarımız yine ortada. Ne kazandık, ne kaybettik, Buna baktığımız zaman bütün kalemleri şöyle bir incelerseniz, Türkiye'nin burada çıkarlarının ne denli pozitif bir istikamette geliştiğini herkes gayet iyi görür.''

-''TÜRKİYE'Yİ TUTANA AŞK OLSUN''-

Başbakan Erdoğan, dün İsrail Başbakanı Olmert'le yaptıkları görüşmede, bölgede atılması gereken adımlar konusunda bütün düşüncelerini çok açık ve net olarak ifade ettiklerini söyledi. Erdoğan, dünkü basın toplantısında her iki tarafça da açıklandığı gibi mutabık kalınan bazı konular bulunduğunu belirterek, ''Ama bir de bizim ayrıca özel geliştireceğimiz çalışmalarla atacağımız adımlar da var. Bu adımlar da netice aldıkça gerek bölgeye, gerek tüm dünyaya duyurulacaktır'' diye konuştu.

Türkmenistan'da birçok devlet başkanı ve başbakanla bir arada olduklarını kaydeden Erdoğan, ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini özellikle Türk Cumhuriyetleri'nde ortak ne gibi adımlar atılabileceğini görüşme fırsatı bulduklarını söyledi. Türkiye'nin bunların çok daha fazlasını başarmaya yakın bir ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Bir daha asla yıkılmamak üzere hak ettiğimiz seviyelere yükselmeye çok yakınız'' dedi.

Erdoğan, 2013 yılında kişi başına düşen milli gelirin 11 bin dolara ulaşacağını vurgulayarak, ''Bunu yakaladığımız zaman Türkiye'yi tutana aşk olsun diyorum. Bunu iddiayla yine söylüyorum ama aynı anlayış, ruhun, kararlılığın iktidarda olması, karalama ve küçümseme kampanyalarına karşı umudu genişletmemiz, büyütmemiz lazım'' diye konuştu.

Türk milletinin hakkaniyet duygusuna sonuna kadar güvendiğine dikkat çeken Erdoğan, bunu geçen hafta Kahramanmaraş'ta gördüğünü söyledi.

-''AK PARTİ, TÜRKİYE'NİN GELECEĞİDİR''-

Başbakan Erdoğan, ''İnşallah önümüzdeki kritik sürecin doğru kararlarla neticeleneceğine, ülkemizin ve milletimizin lehine gelişmelerin yaşanacağına inanıyorum. Ancak bu, bizi rehavete sürüklemesin. Biz AK Parti'ye yakışan dinamizmi, bu süreçte de bilgimizle, donanımımızla başkalarından farkımızla bir daha göstereceğiz. Çünkü AK Parti, Türkiye'nin geleceğidir. Milletimizin umududur'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious