Erdoğan'dan enerjide verimlilik tespitleri

Erdoğan'dan enerjide verimlilik tespitleri.8599
  • Giriş : 15.01.2009 / 14:10:00
  • Güncelleme : 15.01.2009 / 14:19:04

Başbakan Erdoğan, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, öncelikle yerli kaynaklara yönelmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına imkan verecek altyapı çalışmalarına hız kazandırmak zorunda olduklarını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdoğan, ''Enerji Verimliliği Haftası'' dolayısıyla yayımladığı mesajda, endüstriyel ilerlemenin ve ekonomik kalkınmanın en önemli dinamiklerinden birinin de enerji olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin hızla gelişen ve buna bağlı olarak enerji tüketimi sürekli artan bir ülke olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, öncelikle yerli kaynaklara yönelmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına imkan verecek altyapı çalışmalarına hız kazandırmak zorundayız.

Enerjinin verimli bir şekilde kullanılması, küresel boyutta yaşanan kaynak sıkıntısı ve çevre sorunlarının önlenmesi bakımından da hayati derecede önemlidir.

Tüm alanlarda verimliliği temel alan doğru politikalarla rekabet gücümüzü artırmalıyız. Uluslararası ölçülere uygun üretim yapısı ile toplam kalite anlayışını benimseyen girişimleri hayata geçirmeliyiz. Böylece, hedeflerimize daha kısa sürede ulaşabiliriz.

Hükümet olarak, bu anlayışla, bir yandan kendi kaynaklarımızı devreye sokarak dışa bağımlılığı azaltmaya çalışıyor, bir yandan da daha az enerjiyle daha çok verim sağlayacak teknolojilere geçilmesini teşvik ediyoruz. Zira aynı işin daha az enerji kullanılarak yapılmasıyla, enerji üretimi ve tüketimindeki maliyetler de asgariye inmektedir. Enerji konusunda, hepimiz verimlilik bilincine sahip olmalı, kaliteli hayat imkanlarına kavuşmanın verimlilikten geçtiğini unutmamalıyız.

Ülkemizde enerji tasarrufu bilincinin yaygınlaştırılmasına değerli katkıları olacağı inancıyla Enerji Verimliliği Haftası'nı kutluyor, tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*