Erdoğan'dan finans sektörünü uyarı

Erdoğan'dan finans sektörünü uyarı.7308
  • Giriş : 10.05.2009 / 12:12:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yüksek faizli krediler nedeniyle finans sektörünü uyardı: Eşşeği sağlam kazığa bağla ama girişimciye de destek ver.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yüksek faizli krediler nedeniyle finans sektörünü uyardı. Türkiye'nin gelişmesi önündeki en büyük engellerden birinin oligarşik bürokrasi olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, bunu ortadan kaldırmak için demokratik yollar dışında bir yol denemeyeceklerini dile getirdi. Enerji Bakanlığı desteğiyle Sanko Holding tarafından Çatalca El Basan Köyü'nde inşaa edilen Çatalca Rüzgar Enerji Santrali'nin açılışını gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, konuşmasında sanayi ve finans sektörüne seslendi.
Çatalca Rüzgar Enerji Santrali'nin açılış törenine; Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Valisi Muammer Güler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Türkiye Odalar Borsalanr Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu katıldı.

Başbakan Erdoğan konuşmasında finans sektörünün uyguladığı yüksek faizli kredi sistemini eleştirerek, "Tamam eşşeği sağlam kazığa bağla ama girişimciye destek ver batarsa yazık. İşsiz burdan çıkıyor, çalışırsa işsiz olmayacak bu dönemi atlatınca yarın kapına gelip yalvaranın kapısına sen gideceksin yapma bunu. Bu parayı nerden alıyorsun vatandaştan ve girişimciden alıyorsun, ama ne yapıyorsunuz bunu girişimcime kobime yüksek faizle veriyorsun, 5 lira alıyorsun 10 lira alıyorsun." dedi.

Finans sektörünün üzerine düşen görevi yapmadığını belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) finans sektörünün yüksek faizli kredi uygulamasına en çok karşı çıkması gereken kuruluş olması gerektiğini ifade etti.

"Kriz başladığında söyledim teğet geçecek dedim. Biz bunu en az zararla atlatacağız dedim ve atlatacağız göreceksiniz. Ama bir şeyi de söyledim krizi biz fırsata dönüştürebiliriz dedim. Krizi fırsata dönüştürme arzusu vatandaşlık görevidir. İnşallah yabancı yatırım miktarı bu yıl daha iyi olacak." diyen Başbakan, işadamlarından krizi fırsata dönüştürmelerini istedi.

Türkiye'de yatırımcıların önüne sürekli bariyer konularak yatırımlara engel olunduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Bu ülkede taş üstüne taş koyanın başımız üstünde yeri var dedik. Yüzde yüz başarılı oldunuz mu olamadık. Açıkça söylüyorum, Türkiye'de bu oligarşik bürokrasi oldukça olmaz. Yarın medya yazacak bunu; çözün bunu diye. Kimse çözememiş ki bunun çözümü var ama bu da demokrasi ile bağdaşmıyor. Biz demokratik yollarla bunu yapmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'de yapılan yatırımların bürokratik engellere takılmaması için Yatırım Ajansı'nı kurduklarını hatırlatan Başbakan, kurulan bu ajansı direk kendisine bağlayarak işlerin daha hızlı yürümesini hedeflediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan daha sonra sözlerine şöyle devam etti: "Yatırım ajansı 30 kişiden oluşuyor ve ben bürokratlarıma ilettim, bu arkdaşlar size geldi mi bunlar bizzat benden geliyor dedim. Bunları yatırımları hızlandırmak için yapıyoruz. Eğer Türkiye sanayi ve teknolojide bir patlama yapacaksa, Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomisine girecekse bunu yapacağız." şeklinde konuştu.

Özelleştirmeyi kabul etmeyen bir zihniyette hareket eden siyasilerin bulunduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, özelleştirmenin karşısında duranların da ayrı bir bariyer oluşturduklarını kaydetti. "Yargıda bu noktada bizi uğraştıran en önemli konulardan biri. Arazi satılmıştır ihaleyle o arazileri aynı şekilde satmaya kalksanız parayı alamazsınız. Bir girişimci yatırım yapmak istiyor hop önünde bariyer var. İstanbul'un yatak sayısının artması lazım ama olmaz diyorlar. Hani sen vatanını seviyordun. Vatanını sevmek adına bunu yapmak zorundasın arkadaş yapacaksın." diyen Erdoğan, bariyerlerin yatırımcıların önünden kaldırılması halinde Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğini belirtti.

Dertlerinin bağcıyı dövmek değil milletçe üzüm yemek olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, Sanko tarafından inşaa edilen ve hizmete açılan rüzgar enerjisi santralinin tüm Türkiye için hayırlı olmasını diledi. Kemerburgaz'da 2 hafta önce açılan çöp gazından elektrik üretim tesisinin açılışını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bu dönem enerjiye ciddi manada ağırlık verdiğimiz bir dönem bir yandan rüzgarı enerjiye dönüştürmek, çöpten elektrik enerjisine dönüştürmek, bir zamanlar su akar türk bakar demişlerdi, şimdi biz bunu değiştirdik. Sevgili vatandaşlar geldiğimizde bu ülkede 1 baraj yapsak kaç yılda bitirebiliriz diye sordum en ideali 8 yılda biter dediler ama biten var mı diye sordum yok dediler. 10 yıla uzanan barajlar, biz bu devri değiştirdik. Bir alana özel sektör giriyorsa biz çekiliyoruz. Türkiye kalkınacaksa yapılacak olan neyse onu yapacağız." diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Türkiye'nin yarınlarına umutla baktıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, "İnşallah Türkiye çok farklı bir yere geliyor. Bu hafta içinde yapacağımız ziyaretlerle enerji konusunda önemli adımlar atıyoruz. Çatalca'da böyle bir yatırımın yapılması İstanbul için önemli" şeklinde konuştu.

Törende konuşan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da krizin yatırıma dönüştürülmesi gerektiğini savundu. Önceleri enerjinin 'E' harfinden bile anlamadıklarını söyleyen Konukoğlu, "Türkiye'deki sanayicilerin krizi bir fırsata dönüştürebileceklerine inanıyorum." dedi.

Türkiye Odalar Borsalanr Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da törende yaptığı konuşmasında krizin bir fırsata dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Tören sonunda Konukoğlu, Başbakan Erdoğan'a rüzgar pervanelerini simgeleyen küçük bir maket hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*