Erdoğan'dan 'gaza indirim' sinyali!

Erdoğan'dan 'gaza indirim' sinyali!.12832
  • Giriş : 03.11.2008 / 22:07:00

Doğalgazda tepki çeken zamda Başbakan Erdoğan noktayı koydu. Ve fiyatlarda indirim olacağının mesajını böyle verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, doğalgaza yapılan zammın petrol fiyatlarının yüksek olduğu dönemin yansıması olduğunun altını çizerek Mart ayında fiyatların tekrar düşebileceği sinyalini verdi.

Başbakan Erdoğan ve Lübnan Başkanı Sinyora, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

"Doğalgaza yapılan son zam" konusundaki bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"İşin aslı şu; evet bizler bizden önceki yönetimlerin düştüğü duruma düşmek istiyorsak tamam, 'seçim sathı mahalline girdik, devletin kasasından biz ödemeleri yapalım' dersek aynı faturaları bu defa halkımıza farklı noktadan ödetme durumuna düşeriz. Dünyada artan petrol fiyatları sebebiyle de Rusya ve İran'la bizden önceki dönemde yapılmış anlaşma gereğince, Rusya'da doğalgaz fiyatlarına bu artan fiyatlar 6 ay sonra intikal ediyor. İran'da ise 9 ay sonra...

Böyle bir durum söz konusu ve bunlar şu anda aslında petrol fiyatlarının yüksek olduğu dönemin şu anda doğalgaz fiyatlarına yansımasıdır. Ama bu Mart gibi o dönemlerde tekrar şimdiki düşüş sebebiyle fiyatların düşeceğini gösteriyor."

Bunları ilgili arkadaşlarıyla görüştüğünü ifade eden Başbakan Erdoğan, bu artışların petrol fiyatlarındaki önceki artışların yansıması olduğunu kaydetti. Erdoğan, "Yoksa petrol fiyatlarındaki döviz, kur meselesi değildir" diye konuştu.

GÖKÇEK-ZAM İLİŞKİSİNE TEPKİ!

Zammın, petrol fiyatlarındaki artışın 9 ya da 6 ay sonra doğalgaz fiyatlarına yansımasından kaynaklandığını yineleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunu lütfen doğru anlayalım. Mesela yine bir TV kanalında, 'Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin borcu sebebiyle Botaş bu zammı yaptı' deniliyor. Hiç yakından uzaktan alakası yok. Tam tersi Büyükşehir Belediyesi'nin bu borcu Hazineyedir. Tam tersi Büyükşehir Belediyesi bu borcu ödemiyorsa bunu hazine ödüyordur ama hazinede bunu Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin hak edişlerinden ya da tahakkuk ettiği paradan tahsil edecektir. Bu hazinenin ayrı bir sorunudur, Botaş'la alakalı bir konu değildir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*