Erdoğan'dan gazeteciye: "Cevabı dönünce vereyim''

Erdoğan'dan gazeteciye:
  • Giriş : 15.11.2007 / 23:16:00
  • Güncelleme : 15.11.2007 / 23:15:23

“İlk hedef silahı bıraktırmak'' diyen Erdoğan, sözlerini açması istenince “Cevabı dönünce vereyim'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Çek Cumhuriyeti’ne giderken olası sınırötesi operasyon için “İlk hedef silahı bıraktırmak'' diyen Erdoğan, Prag’da bu sözlerini açması istenince “Cevabı dönünce vereyim'' dedi. Çek Başbakanı da, “Erdoğan ve Barzani bu konuyu çözebilecek kapasitede'' dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti’ne ilk resmi ziyaretini sürdürüyor. Başbakan Mirek Topalanek’in resmi konuğu olarak Prag’a giden Erdoğan, baş başa ve heyetlararası görüşmelerin ardından Topalanek’le birlikte basının karşısına çıktı.
Haberin devamı Türkiye olarak, Çek Cumhuriyeti’ni, Avrupa’da sağlam bir dost ve güvenilir bir müttefik olarak gördüklerini belirten Erdoğan, her iki ülkenin de ortak evrensel değerleri paylaştığını söyledi. Erdoğan, AB sürecinde Türkiye’ye verdiği destek için teşekkür ettikten sonra, “Terör konusundaki değerlendirmelerimizi paylaştık, uluslararası barış, istikrar ve işbirliğinin pekiştirilmesi yönündeki görüşlerimizin büyük ölçüde örtüştüğünü memnuniyetle gözlemledik. Bu ziyaretin ülkelerimiz arasında yeni bir dönemin başlamasına vesile olmasını temenni ediyorum'' diye konuştu.
Erdoğan, Prag’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada “İlk hedef silahı bıraktırmak'' şeklindeki ifadesini açmasını isteyen ve DTP’nin “Elimizi taşın altına koymaya hazırız'' ifadesiyle “Demokrasi Zirvesi'' yapılması çağrısını nasıl değerlendirdiğini soran bir gazeteciye şu karşılığı verdi:

“Sorunuzun cevabını Türkiye’ye döndükten sonra vereyim, şimdi Çek Cumhuriyetindeyiz, burayla ilgili soru sorarsanız memnun olurum.''

ERDOĞAN VE BARZANİ ÇÖZER

Çek Cumhuriyeti’nin Başbakanı Mirek Topolanek de, Erdoğan ile Prag’da Türk koleji kürsüsünün açılması, enerji, silah ve diğer sektörlerle ilgili işbirliğini de görüştüklerini belirten Topalanek, bir gazetecinin “Türkiye uzun süredir bir terör tehdidi ile karşı karşıya. Türkiye’nin kendini savunma hakkı olarak sınır ötesi operasyon yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorususuna şu karşılığı verdi:

“Bu konu hakkında Sayın Erdoğan ile görüştük. Kürt nüfusun yaşadığı 4 ülkenin hiç birisi, Kürtlerin kendileri de ‘Büyük Kürdistan’ hayalinin gerçekleşmesini istemiyor. Bunu Kuzey Irak da istemiyor ki, burada Barzani bir şekilde temsil ediyor. Terörizm kendini bütün dünyada aynı şekilde gösteriyor ve bütün dünyada aynı şekilde terörizme karşı savaşmak gerekiyor. Elbetteki Türk-Irak sınırının duyarlığını anlıyorum. Elbette ki böyle bir gerilimden memnuniyet duymuyoruz. Ama inanıyorum ki Erdoğan ve Barzani bu konuyu çözümleyecek kapasitededir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious