Erdoğan'dan güvenlik zirvesinde çarpıcı mesajlar

Erdoğan'dan güvenlik zirvesinde çarpıcı mesajlar.8639
  • Giriş : 09.02.2008 / 11:43:00

Erdoğan, Türkiye'nin AB tam üyelik dışında hiçbir alternafi dikkate almayacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK terör örgütüne yönelik operasyonların sonuç alıncaya kadar devam edeceğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin AB tam üyelik dışında hiçbir alternafi dikkate almayacağını belirtti.

Başbakan Erdoğan, 44. Münih Güvenlik ve Politikaları Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Irak'ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne yönelik operasyonların sonuç alıncaya kadar devam edeceğine işaret ederek, "Terörle mücadeleyi kazanana kadar. Hiçbir ülke sonuç almadan noktalamamıştır. İnsanımız can güvenliği bizim için herşeyden önce gelir. Terör örgütü bölgeyi istikrarsızlaştırmaktadır" dedi.

Erdoğan, terör örgütünün mali kaynaklarının kurutulması, paravan şirketlerinin ortadan kaldırılmaması, propogandasına izin veren ülkelerin terörle mücadeleye zarar verdiklerine işaret ederek, PKK terör örgütünün AB tarafından terör örgütü olarak tanındığını aktardı.

Erdoğan, PKK'nın en önemli gelir kaynağının uyuşturucu olduğunu ve bunun Avrupalı gençleri zehirlediğini ifade etti.

Irak'ın kuzeyine yönelik hava harekatının hedefinin sivil halk olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye'nin Irak'ın bir karış toprağında gözü yoktur. Irak toprak bütünlüğüne en fazla savunan ülkedir" dedi.

MAÇIN ORTASINDA KURAL DEĞİŞMEZ

Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda bazı ülkelerin imtiyazlı ortaklığı gündeme getirmesinin çok çirkin bulduğunu belirterek, "Oyun esnasında kural değişmez. Maça çıkıyoruz maçın kuralları belidir. Uzatmalarda kurallar değiştirilmez. Böyle bir çirkinlik olmaz. Ne adalet anlayışına ne de ahde vefa anlaşı ile bağdaşmamaktıdr. Türkiye'nin AB üyeliği dışında hiçbir alternafi dikkate almayacaktır. Katılım sürecinde üzerine düşenleri yapmaya kararlıdır, bugüne kadar yapmamıştır. Diğer aday ülkelerle eşit tutulmamız durumunda gereken bütün kriteleri yerine getireceğiz."dedi.

Güvenlik zirvesini üç yüzün üzerinde basın mensubu tarafından takip edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK terör örgütünün bölgesel barışı ve düzeni tehdit ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında bölgesel ve küresel güvenlik sorunlarını ele alarak Türkiye'nin güvenliğin sağlanması adına yaptığı katkıları anlattı. Başbakan Erdoğan, ayrıca, sorunlara Türkiye'nin çözümlerini de anlattı. Konuşmasında Başbakan Erdoğan, PKK'ya da değindi.

Başbakan Erdoğan, dünyanın karşılaştığı sorunlardan birinin de terörün küreselleşmesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin 10 binlerce evladının teröre kurban verdiğini hatırlatarak PKK'nin Irak'ın kuzeyine yuvalanmasının bir güvenlik sorunu olduğunu belirtti. Bununla birlikte Erdoğan, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde yuvalanan PKK terör örgütüne yönelik harekatlarını hedefinin Irak halkı ya da sivil halk olmadığını vurguladı.

Irak'ın bir karış toprağında gözlerinin olmadığını vurgulayan Erdoğan, aksine Irak'ın toprak bütünlüğüne en güçlü desteği veren ülke olduğunu hatırlattı. Bununla birlikte Erdoğan, Türkiye'nin PKK'ya yönelik hava harekatlarını ne zaman bitireceğine yönelik soruları geldiğini hatırlatarak, "Mücadele kazanılana kadar devam edecektir." dedi. Erdoğan, PKK bölgesel barış ve düzeni tehdit ettiğini de hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious