Erdoğan'dan IMF'ye gözdağı mesajı

Erdoğan'dan IMF'ye gözdağı mesajı.11598
  • Giriş : 28.01.2009 / 11:30:00
  • Güncelleme : 28.01.2009 / 12:03:46

Erdoğan, Dünya Ekonomik Formu'na katılmak üzere Davos'a gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Davos'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında bir açıklama yaptı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi:

"Toplantının konusu küresel kriz sonrası dünya ekonomisini biçimlendirmek olarak açıklandı. Dünya ekonomisinin yeniden canlandırılması için alınacak önlemler tartışılacak. Dünyanın pek çok lideri ekonomistler ve uzmanlar konuyu enine boyuna tartışma fırsatı bulacak.

Ben de katılacağı toplantılarda ülkemin görüşlerini anlatacağım. Pek çok ülke lideri ile ikili görüşmeler yapacağız.

Atilla Olgaş'ın demeci ile ilgili Rum yönetimi AİHM'e gideceğini açıkladı. Türkiye'nin bu yönde biri girişimi olacak mı?

Bunun bir senaryo olduğu kendisi tarafından itiraf edildi. Böyle bir senaryo ile ilgili nasıl bir girişimde bulunabilir. Bulunmanın bir anlamı yok diye düşünüyoruz.

IMF'LE GÖRÜŞME KONUSU

IMF Başkan Yardımcısı ile Davos'ta görüşebilirim. Bazı hassasiyetlerimizle ilgili konularda önümüze talepler gelirse biz olaya hassas bakmak zorunda kalırız. Önümüze sürekli değişiklikler getirildi. Türkiye'yi dünyanın diğer ülkeleri ile ayırmazlarsa biz de olaya farklı bakmak zorunda kalırız. Türkiye kendi şartları içinde değerlendirilmeli.

Sarkisyan'la görüşmemize bir engel yok. 24 Nisan'da kıyamet kopacak değil. Biz jestler yapıyoruz ama Ermeni diasporası da çalışıyor. Biz ilişkilerin gelişmesini çalışıyoruz.

İsrail Cumhurbaşkanı Peres ile ikili görüşmemiz yok. Ancak aynı panelde olduğumuzu arkadaşlarım bana ilettiler. Bir süre görüşme fırsatımız olacak. Biz bu süre içinde görüşlerimizi ifade edeceğiz. Ortadoğu barışına nasıl bir katkıda bulunuruz bunu ifade ederiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*