Erdoğan'dan İsrail'e Osmanlı hatırlatması

Erdoğan'dan İsrail'e Osmanlı hatırlatması.8946
  • Giriş : 07.01.2009 / 08:30:00
  • Güncelleme : 07.01.2009 / 00:13:23

Partisinin AK Parti Meclis Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, İsrail'e çok sert çıktı, tarihi hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan partisinin AK Parti Meclis Grup toplantısında konuşuyor.
İsrail, Türkiye başbakanı duygusal davranıyor diyor. Ben duygusal davranmıyorum. Benim duygusallığım Gazze'deki kardeşlerime yöneliktir.

İsrail'in bu operasyonunun altında seçim hesapları var. Buradan İsrailli yetkililere sesleniyorum. Tarih İsrail'in yaptığını kara leke olarak yazacak. Biz sizin dedeleriniz kovulduğu zaman bu topraklarda sizi ağırlayan Osmanlı'nın torunlarıyız.

tarihte kadınların ve çocukların yaşama hakkının kutsal olduğunu en çok bu milletin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. İsrail halkının sağduyulu ytepkisine kulak tıkayan bir yönetim var. Türk toplumunun da duyarlılığını da kimse gözardı edemez. Tam iki yıldır gazze abluka altında. Gazze halkı tam iki yıldır tam bir açık hava hapishanesinde tecrit ediliyor. Ramallah sınırında yarım saat aracının içinde bekletilmi,ş bir başbakan olarak konuşuyorum. hala demokrasiden bahsediliyor. Neyin demokrasisi...

Hâlâ Türkiye arabulucu olur mu diye konuşuluyor.

Biz Olmert ile İsrail-Suriye ateşkesinin beşinci raundunu görüştük. 5-6 saat boyunca telefonla da iki tarafla görüşüp konuyu değerlendirdik. Bundan yaklaşık 1 hafta sonra İsrail uçaklarının Gazze'yi bombaladığını duyduk. Bu Türkiye2ye büyük saygısızlık.

Pazaryeri okul cami bombalamanın bir izahı varmı. İnsanların üzerine ölüm yağdırarak neyi çözebilirsimniz. Filistinli yaşayan insanda en az diğerleri kadar da yaşam hakkı var. İsrail geleceğe kin nefret tohumları ekiyor. Bu sorunları fdaha da ağırlaştırır. İsrail insanlığın ortak vicdanında çok derin bir yara açtı.

İsrail barışa hiç bu kadar yakın olmamıştı. Ame bu adımlar bombalarla boşa çıkardı. Barış umutları bir kez daha karardı.

Filistin her zaman bizim hassasiyetimiz oldu. Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Şunu iyi anlamak lazım. Filistin meselesi sadece Filistinlilerin meselesi değildir. Arapların ve Ortadoğu'nun da meselesi değildir. Bu tüm insanlığın meslesidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*