Erdoğan'dan kararlı sözler 'Kış gelmeden bu iş bitecek'

Erdoğan'dan kararlı sözler 'Kış gelmeden bu iş bitecek'.22787
  • Giriş : 14.11.2007 / 08:09:00

Gabar Dağı’nda 1 üsteğmen ile 3 er şehit düştü. Bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gabar dağında 1'i üsteğmen 4 asker şehit oldu, 9 asker yaralandı.

Şırnak’ın Gabar Dağı’nda PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada 1 üsteğmen ile 3 er şehit düştü. Bölgede hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı

Gabar Dağı ve Bestler Dereler kesiminde yuvalanan PKK’lı teröristlere karşı güvenlik güçleri geniş kapsamlı operasyon başlattı. Dün öğlen saatlerinde Gabar Dağı’nda bir grup teröristle karşılaşan askerler, “teslim ol” çağrısında bulundu, teröristler buna ateşle karşılık verince çatışma çıktı. PKK’lı teröristlerin açtığı ilk ateşle 1 Piyade Üsteğmen ile 3 er şehit oldu. 2 askerimiz de yaralandı. Şehit olan üsteğmenin İstanbul nüfusuna kayıtlı Gürkan Yavuz, erlerden Özkan Kılıç’ın da Giresunlu olduğu bildirildi. Şehit 2 erin kimliği ise henüz açıklanmadı.Genelkurmay Başkanlığı Küpeli Dağı mevkiindeki çatışmaların 1.5 saatten fazla devam ettiğini açıkladı. Çatışma bölgesine Skorsky tipi helikopterlerle özel eğitimli komandolar indirilirken, Hakkari Dağ ve Komondo Tugayı’ndan kalkan Kobra tipi helikopterler de operasyona havadan destek verdi.
Teröristlerin Gabar’dan Bestler Dereler kesimine doğru kaçmaya çalıştıkları belirtilirken, geçiş güzergahları havadan helikopterlerle ateş altına alındı. Kaçış noktaları kapatıldı. Gabar ve Bestler Dereler kesiminde teröristlerle çatışmanın yer yer devam ettiği belirtildi.
Mevzilerdeki askerler alarmda
Sıfır noktasındaki hareketlilik de arttı. Hakkari’nin Uludere-Şemdinli arasındaki birlikler alarma geçirildi. Teröristlerin K.Irak’a yuvalandığı kesimlere yönelik ikinci bir sınır ötesi operasyonun her an başlayabileceği belirtilirken, karakollara asker ve zırhlı araç sevkıyatı yapıldı. Silopi’nin K.Irak sınırını ayıran Hezil Çayı kıyısında ulunan Çalışkan ve Görümlü kesimindeki karakollara da Skorsky helikopterlerle çok sayıda özel eğitimli komandolar indirilirken, zırhlı araç ve tanklar da karakol çevresine konuşlandırıldı. Kobra tipi helikopterler ise sınır boyunda sürekli uçtu. Birliklere verilen ’alarm’ üzerine mevzilerdeki asker sayısı da artırıldı.

Çukurca yine hareketlendi

HAKKARİ Çukurca’da askeri hareketlilik yeniden başladı. Önceki gece yaklaşık 20 araçtan oluşan 200 kişilik askeri bir birlik, sınıra sıfır noktasında bulunan Işıklı, Çayırlı, Hakantepe köylerine yerleştirildi. Dün sabah da yine ilçe merkezinden top, mühimmat ve gıda malzemeleri taşıyan 10 sivil kamyon da sınır bölgesine gitti. Sınıra komando indiren Türk hilekopterleri K.Irak’ta Pirabasuke kasabasından rahatça görüldü.


Vatan

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious