Erdoğan'dan Kıbrıs için sert çıkış

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB ile yürütülen pazarlık çerçevesinde KKTC'yle ilgili eleştirilere Afyon'dan cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Siyasetin kuru kuru bağırıp çağırmak değil, netice alma sanatı olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Hiç aldırış etmeyin, biz yolumuza devam ediyoruz."ifadesini kullandı. KKTC konusunda kafa karıştırmak isteyenler olduğuna dikkat çeken Başbakan, isim vermeden bazı özel televizyon kanallarına yüklendi: "Bazı yalan yanlış haberler. Kıbrıs gidiyor peşkeş şöyle böyle oluyor. Bazı özel kanalları da var, bu kanallarla bu işi karıştırıyorlar. KKTC'nin AK Parti iktidarının elinden, onların itibarını iade etmeden kimse masada alamaz. Bu iktidar öyle bir iktidar."

Çeşitli açılışlarda yapmak üzere iki günlüğüne Afyon'a giden Erdoğan, Cuma namazı için Sandıklı'ya geldi. Namaz sonrası belediyeyi ziyaret eden Başbakan buradan halka hitap etti. Konuşmasında AB'yle ilgili önemli mesajlar veren Erdoğan, kafaları karıştırmak isteyenler bulunduğunu savunarak şunları söyledi:

"Niye bugüne kadar bir yol çizemediler bir dertleri amaçları yoktu amaçsızdılar. Şimdi ne oldu. Bazı yalan yanlış haberler. Kıbrıs gidiyor peşkeş şöyle böyle oluyor. Bazı özel kanalları da var. Bu kanallarla bu işi karıştırıyorlar. KKTC'nin AK Parti iktidarının elinden onların itibarını iade etmeden kimse masada alamaz. Bu iktidar öyle bir iktidar."

Bugüne kadar Kıbrıs'a milli dava diyenlerin KKTC'ye ne kazandırdığını soran Erdoğan eleştirilere şöyle karşılık verdi: "Onların KKTC'ye ne kazandırdığını çok iyi biliriz. Bugüne kadar KKTC'nin başında olan kişileri acaba dünya devletinden Cumhurbaşkanı düzeyinde bir resmi davet oldu mu? Araştırın bakın. Yok. Bu dönemde Sayın Talat'ı Pakistan devlet başkanı resmi davetlisi olarak kabul etti. Daha önce niye olmadı neden olmadı? Bunlar bu dönemde oluyor. Neden olmadı daha önce? Bu bir mücadelenin sonucudur. BM'de de mücadele devam ediyor. ABD başta Avrupa ülkeleri hepsi davet etmişler görüşmeler yapmıştır. Pek çok ülke sayın Talat'ı davet etmiştir. Dün yapılan müzakerelerde alınan netice ortada. Biz emin adımlarla yolumuzda ilerliyoruz. Bazıları avara kasnak gibi döner dururlar. Biz ise iş üretiriz. Farkımız bu. Siyaset netice alma sanatıdır. Siyaset netice alma sanatıdır yoksa kuru kuru bağırmak çağırmak değildir. Bu ülkede taş üstüne taş koymayanlar bakıyorsunuz bir şeyler söylüyorlar hiç aldırış etmeyin biz yolumuza devam ediyoruz. Ben sizlerden sadece şunu istiyorum el ele omuz omuza verip dayanışa içinde olacağız."

Erdoğan'ın konuşması sırasında karşısında "Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez" pankartı bulunan MHP Sandıklı İlçe Binası'ndan bir grup partilinin aleyhte tezahüratları üzerine şunları söyledi: "Burası sandıklı Afyonkarahisar. Şehitlerimizin o mübarek nuraniyeti üzerinden kimse oy devşirmeye kalkışmasın. Ve bugüne kadar şehitlerimizin o mübarek nuraniyeti üzerinden oy devşirmeye kalkanlar bundan sonrada aynı şekilde devşireceklerini zannediyorlarsa aldanıyorlar. Çekirge bir atlar iki atlar artık bu millet bunları yutmuyor. Vatanın bölünüp bölünmemesi noktasında kimse bizimle aşık atmaya kalkmasın."

Ülkenin bölünmez bütünlüğünün üç kırmızı hattı olduğunu kaydeden Erdoğan, etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçiliğe karşı oldukları tezini tekrarladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious