Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na soru

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na soru.9734
  • Giriş : 05.02.2009 / 05:25:00
  • Güncelleme : 04.02.2009 / 23:50:17

Ankara adaylarının tanıtım töreninde konuşan Erdoğan, CHP'ye Fatih Sultan Mehmet'in sözüyle cavap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ak Parti Ankara'da yerel seçim startını veriyor. Başbakan Erdoğan aday tanıtım toplantısında konuşuyor...

Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi:

"Türkiye gündemin arkasına bir ülke değil gündem belirleyen ülkedir. Türkiye artık başkaları ne der diyen bir ülke değildir. Bizim Çanakkale'den ve Kurtuluş savaşından anladığımız budur.

Yazılı ve göresel medyada birileri başkalarının avukatlığına soyunalar olabilir.

Biz 6 yıl önce Türkiye'yi yücelteceğiz dedik. Biz bunun mücadelesini verdik.

Bunların döneminde ekonomide siyasette çöktü. Bunların döneminde anayasa kitapçığı fırlatıldı faturası millete çıktı.

2002'de büyük çoğunlukla iktidara geldik. Bunlar yine beklentilere girdi. 2007'de bu rakamlar yüzde 47'de çıktı.

Türkiye bunların döneminde yıllarca tek partiye mahkum oldu. Demokrasi diye bir şeyden bahsetmekte mümkün değildi. Bir siyasi partinin il başkanı o ilin valisi bile oldu. Bunun adı demokrasi değil otoriter ve totoliter rejim anlayışıdır.

Daha sonra demokrat parti geldi. Demokrat Parti bunu 1960'a kadar götürdü. Bunlar o günden sonra zaten bir daha iktidar yüzü görmedi. Benim milletim zaten onlara bir daha tek başına iktidar yüzü göstermez. Bunların zamanında sana yağı şeker gaz yağı kuyrukları vardı. benim babamın cüzdanında da bu mühürler vardı. Şimdi çıkmış konuşuyor. Biz 6 senede GSMH'yı 3500 dolar olan rakamı 10 bin dolara çıkardık. Halep ordaysa arşın Ankara'da işte bizim yaptığımız. İhracat 36 milyar dolardı. Şimdi 132 milyar dolar.

Enflasyon yüzde yüz otudu. Şimdi 9.5. Yine tek haneye düştü. Biz mücadelemizi hız kesmeden sürdürüyoruz. Cumhuriyet tarihinde 360 bin derslik yapılmış. Biz 6 yılda 132 bin derslik yapmışız.

Duble yollar. Toplu konutlar... Siz geçmişte neler yaptınız bunun cevabını verin.

Türkiye'nin stratejik sonucunu ortaya koyacak ne yaptınız. barış için gelişme için ne yaptınız. Şu ülkede şu Ankara'da göstereceğiniz kaç eseriniz var. Burada belediye başkanlığı yaptınız nerede eserleriniz. Bunların üzerine çok fazla konuşmaya gerek yok. Her şey ortada.

18 yaşımdan beri siyasetin içindeyim. Ben Başbakanlık koltuğunu gökten zembille inmedim.

Melih Kardeşim Ankara'da ben İstanbul'da seçildik. Ve bu iki şehrin görünümünü değiştirdik.

CHP İstanbul'a ithal bir aday gösterdi. Gitmiş inşaat şantiyesinde çamur bulmuş onu gösteriyor. O şehrin sen geçmişini bilsen nereden nereye geldiğini bilsen öyle konuşamazsın.

Şimdi Ankara'nın geçmişini düşünün. Altındağ'ı, Keçiören'i, havaalanı yolunu, Sincan'ı..

Onlara Fatih Sultan Mehmet gibi diyorum: "Bizim fiilimizin ulaştığı yere onların hayali bile ulaşamaz."

Bülent beyle Çankaya da yeni bir değişimi yaşayacağız. Oraya da yeni bir soluk ve değişim getireceğiz.

Az önce Melih başkan bir şey dedi. Almış eline dosya dolaşıyor diyor İstanbul'daki için. Halka anlatıyor bizim için suçlamalarını. Madem elinde dosya git savcıya. Belediye başkanının dokunulmazlığı da yok. Söyle git madem suç var. Hemen alsınlar içeri. Milleti aldatacaklarını sanıyorlar. Bunlar böyle..

Ankara'nın suyunda sorun yok. Ama İzmir'in suyunda var.

Her aileye 600 lira verecekmiş. 25 bin kişiyi de içeri alacakmış. Bunların karşılığı 4.3 milyar lira.. Melih başkana sordum. Yıllık gelirin ne diye? 1.3 milyar lira.. Bu parayla 4.3 milyar liralık işi nasıl yapacaksın. Birde bunun yanında hizmetler var. Bunlar aldatıcı ifadeler. Bunlar sadece oya yönelik hareketlerdir. Sen yolu suyu nasıl yapacaksın çöpü nasıl kaldıracaksın. Bunlar belediyeleri insanları doldurup hizmeti unuttu. Bunların sicili ortada. Yuvacık orada. Hazine bunların borcunu ödüyor hala... Bunlar açtığımız kavşaklara bile karşı çıktılar. Modern şehrin gereği bu...

Doğalgaz ağı daha çok genişliyor ve gelişiyor. Doğalgaz deyince anamuhalefetin lideri dün "Müjde diyorsun yaptığın zamma ne diyeceksin" diyor. onlar doğalgaz biz gerçeğe sarıldık. Ben bunu düşen petrol fiyatlarının sonucu olarak iyi haber olarak söyledim.

Biz karşılıksız para basmayan tek hükümetiz. Bunun anlamı vatandaşın cebindeki parayı almaktır.Bunlar vatandaşın cebindekine göz diktiler.

Gerekirse biz zammı da yaparız. petrol fiyatı yükselirse bunda benim yapacağım bir şey yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*