Erdoğan'dan krize 'yeni' yorum geldi

Erdoğan'dan krize 'yeni' yorum geldi.12883
  • Giriş : 25.12.2008 / 23:58:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kriz yorumlarına bir yenisini ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Önceki gün 'Kriz psikolojik' diyen Başbakan Erdoğan, dün de “Krizden çıkmanın yolu oturup ağıt yakmak, sağı solu suçlamak değil fırsatları görüp değerlendirmektir” dedi

BaŞbakan Recep Tayyip Erdoğan, kriz yorumlarına bir yenisini ekledi. Erdoğan, dün katıldığı “2008 Yılı Yurtdışı Müteahhitlik Hizmet Başarı Ödülleri” töreninde, “Sadece enflasyonla mücadele etmek, büyümeye odaklanmak başarı getirmez. Büyümenin altında kalırsınız, üstüne çıkarsınız ancak verdiğiniz hedef psikolojiktir. Krizden çıkmanın yolu oturup ağıt yakmak, sağı solu suçlamak değil fırsatları görüp değerlendirmektir” dedi. Kredi teşvik imkanlarını kademe kademe uygulamaya geçirdiklerini, işadamlarını farklı ülke ve sektörlere teşvik ederek talep daralmasının etkilerini en aza indirmeyi amaçladıklarını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: “Siyaset, eğer çözüm değil, sorun üretiyorsa iç gerginlikler gündemi işgal ediyorsa bürokrasi kendi derdine düşmüşse, vatandaşlar gelecekle ilgili kaygı duyuyorsa ne üretim ne yatırım ne ihracat ne istihdam bir adım ileriye gitmez.”

Müteahhitler 5 yılda 81.7 milyar $'lık iş aldı

Yurtdışı müteahhitlik sektörü, 2003-2008 döneminde 81 milyar 718.2 milyon dolar tutarında iş üstlendi. 2008 yılında da 23.6 milyar dolarlık iş üstlenildi. Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre, 2003-2008 yılları arasında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımına bakıldığında yüzde 19.4'lük pay ile Rusya Federasyonu ilk sırada yer alırken, yüzde 11.2 ile Libya ikinci, yüzde 10.1'lik pay ile Türkmenistan üçüncü sırada yer aldı. Bu yıl en fazla iş üstlenilen ülkeler ise 11.6 milyar dolar ile BDT ülkeleri oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*