Erdoğan'dan Maliki''ye mektup

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Cumhuriyeti Başbakanı Nuri El Maliki''den Irak sınırından Türkiye'ye terörist sızmalarının durdurulmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 Eylül'de Irak Cumhuriyeti Başbakanı Nuri El Maliki'ye bir mektup gönderdi. Erdoğan mektubunda daha önce yapılan telefon görüşmelerine atıfta bulunarak, terör örgütünün Irak'taki varlığına ilişkin bazı somut önlemlerin alınmasını talep etti.

Erdoğan, bu çerçevede, PKK'nın Irak içi hukukuna göre resmen terör örgütü olarak kabul edilmesini, örgütle bağlantılı sözde siyasi partilerin kapatılmasını, terör örgütü ile ilişkili kuruluşların Irak'taki bütün silahlı ve siyasi faaliyetlerinin sona erdirilmesini ve Irak sınırından Türkiye'ye terörist sızmalarının durdurulmasını istedi.

Bu önlemlerin bütün Irak'ta yürürlüğe konmasının önemini vurgulayan Erdoğan, iki ülke arasındaki işbirliğinin bu şekilde daha da ileriye taşınabileceğini aktardı. Erdoğan mektubunda, Irak Başbakanı Maliki'yi yakın bir zamanda Türkiye'de görmekten memnuniyet duyacağını da bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious