Erdoğan'dan Obama'ya: Diklenme, dik dur!

Erdoğan'dan Obama'ya: Diklenme, dik dur!.17386
  • Giriş : 13.11.2008 / 13:45:00
  • Güncelleme : 13.11.2008 / 12:59:34

Başbakan Erdoğan'dan ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'ya "Ağabey tavsiyeleri": "Dik dur ama kavgacı olma..."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren G-20 toplantılarına katılmak amacıyla ABD'ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “New York Times” Türkiye muhabiri Sabrina Tavernise'e verdiği demeçte, yeni seçilen ABD Başkanı Barack Obama'ya siyasi tavsiyelerde bulundu.

Erdoğan, Obama'nın ilk görevinin ABD'nin dünyada kaybettiği güveni yeniden tesis etmek olduğunu kaydederek, “ABD 21. yüzyılın başında bazı değerler açıkladı. Bunları tutmak bir yana geri götürdü. Bu değerlerin yeniden inşa edilmesi benim için çok önemli” dedi. Obama'ya siyaseten şaşırtıcı bir “ağabey” tavsiyesinde bulunan Erdoğan, “Dik dur, (siyasi omurganı yitirme) ama kavgacı da olma” ifadesini kullandı.

NY Times, Erdoğan'ın demecinde sözünü ettiği ABD ve İran arasında arabuluculuk yapma önerisine geniş yer ayırdı. Başbakan Erdoğan, “ABD ve İran'ın görüşmelerinde arabulucu olmaya hazırız. Çok faydalı olabileceğimize inanıyorum. ABD ve İran arasındaki durumu endişe ile izliyoruz. Sorunların çözüm yerinin müzakere masası olduğunu düşünüyoruz. Savaşlar bu devirde çözüm getirmiyor” diye konuştu.

Açıklamayı yorumlayan, adını vermeyen Batılı bir diplomat, Türkiye'nin böyle bir arabulucu rolüne soyunmasının çok gerçekçi olmadığını söyledi.

Davutoğlu faktörü

Türkiye'nin Suriye ve İsrail arasındaki dolaylı görüşmelere arabuluculuk yaptığına değinen NY Times, AKP'nin iktidarında Ankara'nın 6 Ortadoğu liderini ağırladığını, Türkiye'nin bölge ülkeleriyle ticaretinin toplam ihracatının yüzde 30'una ulaştığını belirtti.

Radikal İslamcı Filistin örgütü Hamas'la görüşmek gibi adımların Batı'da tepki çektiğini kaydeden NY Times, bu politikanın mimarı olan Erdoğan'ın danışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun, “Kimse bizim NATO yerine Ortadoğu odaklı politika ürettiğimizi düşünmesin. Ortadoğu'daki etkimiz AB üyelik süreci ve NATO için de faydalıdır” sözlerine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*